استاد سئو کلاه سفید شو! 0 تا 100 آموزش حرفه ای سئو (کاملاً رایگان)

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید (بهینه سازی موتور جستجو)

وبسایت هایی که سئو کلاه سفید انجام می دهند اصولاً باید به فکر رشد تدریجی و به مرور زمان با سرعت کمتری باشند و برنامه بلند مدتی برای سئو وبسایتشان داشته باشند تا در بسیاری از کلمه ها رتبه بگیرند و کار زیاد سختی نیست و اگر با اصول کلی سئو آشنا شوید می توانید به راحتی خودتان از طریق سئو کلاه سفید بر روی سئو وبسایتتان کار کنید.

بسیار عالی تا به اینجا با سئو کلاه سفید آشنا شده اید در ادامه به آموزش و نکات حرفه ای درباره آن می پردازیم که اگر آن ها را یاد بگیرید و مهمتر از آن در وبسایتتان پیاده سازی کنید می توانید به مرور زمان در رتبه های برتر نتایج جستجو حضور داشته باشید. بسیاری از افراد با این اصول آشنا نیستند و می خواهند خیلی سریع و به روش های نادرست به رتبه های برتر برسند که به آن روش سئو کلاه سیاه گفته می شود که در نهایت منجر به جریمه های گوگل می شود.

تحقیقات کلمه کلیدی اصل اولیه سئو کلاه سفید

در این بخش به شما آموزش می دهیم که چطور کلمات کلیدی مورد نظر خودتان را پیدا کنید. کلمات کلیدی که دقیقاً مخاطبان هدف شما آن ها را در گوگل جستجو می کنند. در اینجا 5 استراتژی برای تحقیق کلمات کلیدی مد نظر گرفته ایم پس ادامه مطلب را به دقت مطالعه کنید.

 1. با پیشنهادات Google کلمات کلیدی بسیار جذاب و بلند را پیدا کنید
 2. کلمات کلیدی رقبا را کپی کنید
 3. یافتن کلمه کلیدی مناسب در انجمن های آنلاین
 4. استفاده از ابزار گوگل سرچ کنسول
 5. موضوعاتی که مخاطبان شما به دنبال آن هستند را از آن ها بپرسید

سئو کلاه سفید

تولید محتوای جذاب و کاربرپسند

یکی از آن اشتباهاتی که بسیاری از وبسایت ها انجام می دهند این است که تولید محتوا جذاب و کاربر پسند انجام نمی دهند و فقط به سئو محتوا در روش کلاه سفید توجه می کنند و کاملاٌ طبیعی است که رتبه مناسبی را کسب نکند و کاربر سریع از آن وبسایت خارج می شود. کاربران می خواهند وبسایت هایی را مشاهده کنند که بهترین و کاربردی ترین محتوا را به آن ها ارائه دهد و این گونه است که آن ها به شما وفادار می شوند. خودتان نیز تا به حال به سایت هایی که محتوای بسیار عالی به کاربران خود ارائه می کنند دقت کرده اید؟ زمانی که چند بار وارد آن وبسایت ها می شوید اگر بازهم در نتایج جستجو به دنبال مطلب و موضوعی بوده باشید آن سایت را باز می کنید زیرا می دانید که برای کاربران خودش ارزش قائل است و محتوای ارزشمندی را به آن ها ارائه می کند.

یک محتوای خوب در عین کاربردی بودن باید جامع باشد و تمامی نکات در آن محتوا گنجانده شده باشد. به این دلیل است که در نتایج جستجو دیگر مطالب کوتاه بسیار کم نمایش داده می شود زیرا محتواهای جامع کمی طولانی تر است و نکات بیشتری را به کاربر آموزش می دهد. همچنین اگر از محتوای صوتی و ویدئویی در کنار متن استفاده کنید باعث می شود کاربران زمان بیشتری در وبسایت شما حضور داشته باشند و اعتمادشان نیز به شما بیشتر شود.

الگوریتم رنک برین یا هوش مصنوعی گوگل را می توان یکی از پیشرفت های بسیار خوب گوگل محسوب کرد. با توجه به این الگوریتم شما باید هوشمند عمل کنید. برای مثال هر مطلبی که می خواهید در وبسایتتان منتشر نمائید باید قبل از آن به این توجه داشته باشید که مخاطب من چه کسانی هستند و چه افرادی قرار است که مطلب من را مطالعه کنند. با در نظر گرفتن پرسونای مخاطب شما مطالب بی موردی که آن دسته از مخاطبان به دنبال آن نیستند را در محتوای خودتان قرار نمی دهید و مطالبی که آن ها دوست دارند را برایشان در نظر می گیرید و این باعث متوجه شدن گوگل می شود که شما به خوبی هواستان به مخاطبان است و چیزی را که واقعا می خواهند برایشان آماده می کنید و در نتیجه در نتایج برتر جستجو قرار خواهید گرفت.

خواندن این مطلب!  Moz Pro چیست؟ چرا باید اکانت Moz Pro تهیه نمائیم؟

تجربه عالی کاربر و خوانایی محتوا

در حال حاضر گوگل میزان تعامل کاربران با وبسایت ها را درک می کند و در آپدیت های جدید خود این موضوع را در رتبه بندی یک عامل مهم در نظر گرفته است. گوگل به زمانی که کاربر در وبسایت شما می ماند توجه می کند، پس اگر متوجه این موضوع شود که کاربران پس از چند ثانیه بعد از ورود سایت شما را ترک می کنند انتظار رتبه مناسبی را در نتایج جستجو برای آن محتوا نداشته باشید. بسیاری از افراد صرفاً به دنبال تولید محتوای جدید برای وبسایت خودشان هستند و به هیچ وجه به کیفیت محتوا توجهی ندارند و نتیجه آن نیز این می شود که گوگل هم دوست ندارد محتوای بی کیفیتی به افراد نشان دهد و هیچ کدام از محتواهای شما رتبه مناسبی نخواهد گرفت و صرفاً وقتتان را تلف کرده اید، پس اگر به تولید محتوا می پردازید باید به خوانایی محتوا و کیفیت کلی آن توجه ویژه ای داشته باشید. موضوع فقط نوشتن و تولید محتوا نیست، باید به اندازه فونت وبسایت و زیبایی آن توجه داشته باشید. همچنین اندازه مناسب معمولاً برای خواندن بیشتر از 15 پیکسل است. چه فاصله ای بین هر خط در نظر گرفته اید؟ این فاصله بسته به اندازه فونت شما می تواند متغیر باشد اما باید این اندازه به گونه ای باشد که کاربر به راحتی به مطالعه آن مطلب بپردازد و مشکلی نداشته باشد.

سئو کلاه سفید

سئو داخلی

یکی از اصول اولیه سئو کلاه سفید فعالیت بر روی سئو داخلی وبسایت است. شما باید برخی فاکتورها را در نظر بگیرید که به بهینه سازی محتوا شما برای موتورهای جستجو و خواندن و درک بهتر مطلب شما کمک می کند. فاکتور های مهمی برای بهینه سازی سئو داخلی وجود دارد که در ادامه شرح می دهیم.

 1. بهینه سازی آدرس صفحه (کوتاه باشد و کلمه کلیدی در آن به کار رفته باشد)
 2. لینک دهی داخلی و خارجی (بهتر است در محتوا خودتان به محتواهای مرتبط در وبسایتتان لینک دهید و همچنین منابع معتبری که برای تهیه مطلب از آن ها استفاده نمودید را در مطلب درج کنید)
 3. استفاده از کلمات کلیدی و کلمات مرتبط در محتوا به اندازه
 4. بهینه سازی تصاویر در صفحه
 5. بهینه سازی عنوان ها و استفاده از کلمات کلیدی در عنوان ها به اندازه

لینک سازی

هیچ شکی در این موضوع وجود ندارد که اگر بخواهید جزو رتبه های برتر در نتایج جستجو قرار بگیرید باید از بک لینک کمک بگیرید. لینک سازی امری مهم است که هم می تواند باعث شکست و هم باعث پیشرفت شما شود. نباید در لینک سازی نیز زیاده روی نمائید و به مرور آن را انجام دهید. سعی کنید لینک های معتبری را بسازید و دقت داشته باشید که از چه وبسایت هایی بک لینک تهیه می کنید. در لینک سازی بهترین روش ریپورتاژ می باشد زیرا بک لینک دائمی و معتبر تری به حساب می آید. برای این نوع لینک ها بهتر است محتوا جامع و حرفه ای تولید کنید که ارزش لینکی که به سایت شما منتهی می شود بیشتر شود. اگر محتوا جامع و خوبی را تولید کرده باشید می توانید به وبسایت های دیگر مراجعه کنید و خیلی از آن ها که به وبسایت های رقیب ما لینک داده اند بخواهید که لینک سایت شما را نیز قرار دهند زیرا مطلب بسیار جامع و مفیدی است که به کاربران آن وبسایت نیز کمک بیشتری خواهد کرد. حتی در بسیاری از موارد می توانید در بسیاری از وبسایت ها پست مهمان قرار دهید و به صفحه مد نظرتان به کلمه کلیدی هدف لینک دهید.

خواندن این مطلب!  ابزارهای موردنیاز برای یافتن تعداد سرچ کلمات در گوگل

سئو فنی

سئو فنی یکی از عوامل مهمی است که باید در هر وبسایتی مورد توجه قرار بگیرد. یکی از کارهایی که باید انجام دهید این است که سرعت لود سایت را بررسی کنید، زیرا یکی از عوامل مهم رتبه بندی سایت در نتایج جستجو به حساب می آید. ابزار pagespeed insights سرعت سایت شما را بررسی می کند و هر مشکلی وجود داشته باشد به شما می گوید تا آن را برطرف کنید. البته که سرعت سایت تا حد خیلی زیاد به موقعیت مکانی سرور و کاربران شما مربوط می شود، اما اگر سایت شما بهینه نباشد اگر سرور مناسبی را تهیه کنید بازهم سرعت سایت شما کند خواهد بود پس حتماً پیشنهاد میکنیم از سرویس افزایش سرعت سایت وردپرس استفاده نمائید تا متخصصین ما تا جای ممکن به بهینه سازی وبسایت شما بپردازند.

موضوع دیگر در سئو فنی استفاده از یک معماری سایت درست است. شاید اگر سایت شما تازه تأسیس باشد معماری سایتتان اهمیت چندانی نداشته باشد ولی در ادامه که صفحات سایت شما بیشتر می شود این موضوع بسیار اهمیت ویژه ای پیدا می کند. منظور از معماری سایت نیز نحوه تشکیل و ترتیب صفحات وبسایتتان است. اگر معماری درستی داشته باشید فقط با 3 یا 4 کلیک کاربران شما باید بتوانند به هر صفحه ای از سایتتان مراجعه کنند. بسیاری از سایت ها این مورد را رعایت نمی کنند و در سئو سایتشان به مشکل جدی در ادامه بر می خورند.

همچنین اگر سایتتان را در گوگل وبمستر ثبت کرده باشید گوگل به شما خطاهای سئو فنی را به طور کامل خواهد گفت فقط کافی است که اقدام به برطرف کردن آن مشکلات کنید. برای مشاهده این مشکلات کافی است به بخش “Index coverage report” در گوگل وبمستر مراجعه کنید. نکته دیگر موبایل فرندلی بودن وبسایت شما است. گوگل ابتدا نسخه موبایل وبسایت شما را مورد بررسی قرار می دهد و بر اساس آن سایت شما را مورد ارزیابی قرار می دهد. پس حتماً نمایش وبسایتتان در موبایل را بررسی نمائید و مطمعن شوید که کاملاً موبایل فرندلی است.

سئو کلاه سفید

برترین تکنیک های سئو کلاه سفید

تا به اینجا با اصول اولیه سئو کلاه سفید آشنا شده اید. اکنون باید بدانید که الگوریتم های گوگل برای رتبه بندی صفحات وب صدها سیگنال مختلف را مورد ارزیابی قرار می دهد تا بهترین نتایج را به کاربران نشان دهند اما موضوعی که برای ما اهمیت بیشتری دارد این است که چه مواردی بیشترین اهمیت را در نتایج جستجو رقم می زند. در ادامه لیستی از مهم ترین موارد را برایتان خواهم گفت که بیشترین تأثیر را خواهد داشت.

 1. به این دلیل که کاربران موبایل از PC بیشتر است و در بیشتر وبسایت ها حدود 80 درصد ترافیک توسط موبایل می باشد، گوگل اول موبایل را بررسی می کند و بر اساس آن سایت شما را در نتایج جستجو رتبه بندی می کند. (پس اگر نسخه متفاوتی از سایتتان برای موبایل در نظر گرفته اید باید در نظر داشته باشید مواردی که در موبایل نشان داده می شوند چه هستند و مواردی که حذف می شوند رتبه سئو شما را با مشکل مواجه نکنند.)
 2. اگر کسب و کارتان فقط به صورت آنلاین نیست پیشنهاد می کنم حتماً از لوکال سئو استفاده کنید و اطلاعات دقیق کسب وکار محلی خودتان را نیز برای گوگل مشخص کنید. مدتی طول میکشد که کارشناسان گوگل این اطلاعات را بررسی کنند و پس از بررسی و صحت اطلاعات آن را تأیید می کنند و از آن به بعد اگر در اطراف شما کسی موضوع مورد نظرتان را جستجو کند احتمال نمایش کسب و کارتان دو چندان خواهد شد.
 3. تجربه کاربری اهمیت بسیار ویژه ای دارد، تا به حال شاید به این موضوع توجهی نداشته اید. اما موضوع بسیار مهمی است زیرا گوگل نیز همیشه وبمستر ها را به این موضوع تشویق کرده است زیرا در نهایت هدف گوگل نیز رضایت کاربر و رسیدن به صفحه در وب است که به دنبال آن بوده. آپدیت های الگوریتم های گوگل نیز روی این موضوع توجه ویژه ای دارند، این موضوع به مرور و با آمدن الگوریتم رنک برین برای بیشتر سئوکاران و وبمستران آشکار شده است.
 4. تحقیقات کلمات کلیدی را فراموش نکنید، با ارائه ابزارهای سئو همچون اکانت Moz ، اکانت Ahrefs و … برای این موضوع نیز اندیشیده اند و ابزاری را در اختیار وبمستران در قبال خرید اکانت پرمیوم قرار داده اند در تحقیقات کلمات کلیدی حتماً قبل از هر کاری به شناخت پرسونای مخاطب خودتان بپردازید. تا مخاطبانتان را به خوبی نشناسید نمی توانید بهترین مخاطب ها را به وبسایتتان جذب کنید. بعد از آن باید بفهمید که مخاطبان چه نیازهایی دارند و به دنبال چه هستند و در مرحله بعد چطور آن ها را در گوگل جستجو می کنند.
 5. شاید تا به الان اینقدر این موضوع را که محتوا پادشاه است شنیده اید که دیگر خسته شده اید. اما واقعیت ماجرا نیز این است که هنوز هم محتوا پادشاهی می کند و بازاریابی محتوا رکن اصلی هر کسب و کار اینترنتی به حساب می آید. اگر می خواهید در کسب و کارتان به خوبی عمل کنید و بهترین نتایج را کسب کنید باید بهترین عملکرد خودتان را نیز در بازاریابی محتوا نسبت به رقبا داشته باشید. اگر نمی توانید به صورت کاملاً حرفه ای به تولید محتوا سئو شده و فوق العاده بپردازید می توانید از خدمات شرکت دیجیتال مارکتینگ آریا در این زمینه استفاده کنید.
 6. تا چه اندازه با اسکیما آشنایی دارید؟ در سال 2014 به روزترین داده های سرچ متریک گزارش داده که بیش از یک سوم نتایج جستجوی گوگل از ریچ اسنیپت های پشتیبانی شده توسط شما استفاده کرده است. اما جالب است بدانید که تنها 0.3٪ وب سایت ها از ابزار Schema مورد تأیید گوگل استفاده می کنند. به مرور این آمار رشد می کند ولی هنوز هم برای وبسایت های فارسی زبان یک راهکار فوق العاده و مزیت به حساب می آید که بهتر از رقبا عمل کنید و شانس بیشتری برای قرار گرفتن در نتایج برتر جستجوی گوگل داشته باشید.
 7. لینک سازی را نیز همانند گذشته جدی بگیرید. اهمیت آن نسبت به گذشته کمتر شده اما هنوز هم تأثیر زیادی در رتبه بندی نتایج جستجو دارد البته که قبل از آن باید سایت خود را به خوبی بهینه سازی کنید و محتوای جامع و مفیدی ارائه دهید تا هم آن لینک ها برایتان بهتر نتیجه دهند و هم سایت شما توسط گوگل جریمه نشود.

One thought on “استاد سئو کلاه سفید شو! 0 تا 100 آموزش حرفه ای سئو (کاملاً رایگان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *