طراحی سایت چیست؟

طراحی وبسایت چیست

طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت چیست : منظور از طراحی سایت، طراحی صفحاتی است که می توانیم در اینترنت مشاهده کنیم. طراحی وبسایت بر روی تجربه کاربر در فضای وب تمرکز دارد. طراحی وبسایت در گذشته عملاً بر روی نمایشگر های دسکتاپ تمرکز داشت اما از سال 2010 به بعد سرچ و استفاده کاربران در موبایل رشد بسیار زیادی داشت. باید بدانید در بیشتر وبسایت ها حدود 70 درصد ترافیک از موبایل بوده و با موبایل وارد وبسایت ها می شوند. به همین منظور موتورهای جستجو خصوصاً گوگل نمایش درست سایت در موبایل را یکی از فاکتورهای اصلی رتبه بندی قرار داده است. به همین منظور سایت ها باید برای نسخه موبایل نیز بهینه می شدند. طراحی وبسایت باید کاملاً اصولی و حرفه ای باشد تا در این رقابت سخت بین دیگر وبسایت ها شما شانس بیشتری برای نمایش به کاربران در موتورهای جستجو را داشته باشید.
وظیفه یک طراح وبسایت تمرکز بر روی ظاهر وبسایت ائم از انتخاب فونت، چیدمان المان ها، انتخاب رنگ بندی مناسب، تصاویر و ساختار وبسایت است. یک طراحی عالی، طراحی است که متناسب با اهداف وبسایت، پرسونای مخاطب و برند آن کسب و کار باشد. بیشتر وبسایت هایی که در حال حاضر طراحی می شوند برای اینکه حواس کاربران را به موارد اضافی پرت نکنند، ظاهر کاملاً ساده ای دارند.
دو روش کلی برای طراحی وبسایت که نیاز کاربرانی که با دسکتاپ و تلفن همراه سایت را باز می کنند وجود دارد.
1. طراحی واکنشگرا (responsive) : در طراحی واکنشگرا محتوای وبسایت در نمایشگر های مختلف بر اساس اندازه صفحه نمایش تغییر پیدا می کند و کوچک و بزرگ می شود.
2. طراحی تطبیقی (adaptive) : در طراحی تطبیقی برای نمایشگر های مختلف طراحی منحصر به فرد در نظر گرفته می شود که تاجایی که ممکن است با نمایشگر های مختلف سازگار می باشد.

تجربه کاربری

تجربه کاربری (User Exprience) در صفحات وب در واقع تجربه ای است که کاربران زمانی که وارد یک صفحه در اینترنت می شوند با آن دست و پنجه نرم می کنند. برای مثال در گذشته سایت های دولتی اکثراً تجربه کاربری بسیار بدی داشتند. اما چرا؟ یکی از آن موارد هنگام کار با منو های سایت بود و کاربران به سختی باید موس را جا به جا می کردند تا روی یک لینک یک صفحه که به دنبال آن هستند بتوانند کلیک کنند و وارد آن صفحه شوند. خوشبختانه امروزه طراحان وبسایت توجه بیشتری بر روی تجربه کاربری می گذارند و شاهد رشد چشمگیر تجربه کاربری در فضای وب هستیم.

زمانی می توانید بهترین تجربه کاربری را برای کاربرانتان ایجاد کنید که خودتان به عنوان یک کاربر سایت را باز کنید و موارد مختلف صفحات سایت را در نمایشگر های مختلف تست و بررسی نمائید. تجربه کاربری در حالت کلی به 3 بخش اصلی “ظاهر” ، “احساس” و “قابلیت استفاده آسان” تقسیم بندی می شوند.

تجربه کاربری چیست

 

مراحل طراحی وبسایت چیست؟

مراحل طراحی سایت چیست : طراحان وب معمولاً به کدنویسی و نحوه طراحی آن فکر می کنند اما مراحل طراحی وبسایت حرفه ای کاملاً مشخص شده می باشد. در ادامه با 7 مرحله کلی طراحی وب آشنا خواهید شد که در وبسایت webflow نیز در این باره صحبت شده است.

طراحی وبسایت حرفه ای صرفاً قرار دادن المان ها کنار یکدیگر نیست! بلکه داشتن یک استراتژی و برنامه درست در تمامی مراحل طراحی وبسایت می باشد.

یک وبسایت حرفه ای در واقع باید تمامی المان ها و … یک سایت را باتوجه به هدفی که دارد کنار یکدیگر بچیند و کاربران را جذب کند تا برند آن بیزینس را بشناسند و از خدمات و محصولات شما استفاده کنند.

 1. شناسایی هدف : از مکان کسب و کار شما گرفته تا اهداف کلی یک وبسایت باید در مرحله اول کاملاً مشخص شود تا طراحی المان ها باتوجه به اهمیت آن ها قرار بگیرد.
 2. تعریف محدوده : بعد از شناسایی هدف می توانیم محدوده پروژه را مشخص کنیم از اینکه چه تعداد صفحات اصلی و … برای رسیدن به اهداف مورد نظر طراحی شود.
 3. نقشه سایت و ایجاد طراحی اولیه :
  ایجاد نقشه سایت
  نمونه ای از نقشه سایت

  زمانی که دامنه خود را مشخص کرده باشیم می توانیم با ایجاد نقشه سایت مشخص کنیم که محتواهای ما چگونه به هم مرتبط خواهند بود. و طراحی اولیه آن را نیز انجام دهیم.

 4. تولید محتوای اولیه : بعد از ایجاد طراحی اولیه یک سایت باید به سراغ محتوای پایه و اولیه صفحات اصلی برویم. طراحی سایت دیگر مانند گذشته انجام نمی شود و این برای کسب و کار ها بسیار بهتر است. امروزه محتوای اولیه نیز توسط بعضی شرکت ها همچون شرکت دیجیتال مارکتینگ آریا بر روی سایت به صورت اختصاصی تولید و قرار میگیرد. این موضوع باعث می شود شما از همان ابتدا سابقه خوبی در سئو به موتورهای جستجو نشان دهید.
 5. کامل کردن طرح اولیه : بعد از اینکه محتوا بر روی سایت قرار می گیرد بهتر می توان طراحی اولیه را تکمیل نمود و با مشکلات کمتری در آینده مواجه شد. در این مرحله می توانیم رنگ بندی اصلی و فونت و دیگر اجزای اصلی را کاملاً مشخص کنیم.
 6. تست و بررسی : در این مرحله معمولاً تست و بررسی کارکرد تمامی قسمت های سایت مورد بررسی قرار میگیرد و کاملاً تست می شود. باید خود را جای کاربران بگذاریم و ببینیم در روند ثبت نام، خرید محصول و … مشکلی وجود نداشته باشد.
 7. راه اندازی نهایی و تحویل وبسایت به کارفرما: بعد از تست و بررسی از صحت عملکرد تمامی قسمت ها راه اندازی نهایی انجام می شود و وبسایت به کارفرما تحویل داده می شود و توضیحات کار با پنل مدیریت به کارفرما آموزش داده می شود.

ًبرای سفارش طراحی سایت می توانید همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.