تولید محتوا چیست و چگونه انجام می شود؟

تولید محتوا چیست

تولید محتوا چیست ؟ برای بسیاری از افرادی که می خواهند در اینترنت فعالیت داشته باشند این سؤال وجود دارد که تولید محتوا چیست ؟ تولید محتوا، تولید کردن محتواهای جدید، سئو شده و مناسب برای اینترنت است و تولید آن اصول ویژۀ خود را دارد. در این مقاله به سؤال تولید محتوا چیست پاسخ خواهیم داد و 25 روش عالی برای تولید کردن محتواهای سئو و منحصر به فرد را به شما ارائه خواهیم کرد. تولید اصولی محتوا موجب خواهد شد وب سایت شما جزو ابتدایی ترین نتایج موتورهای جستجو باشد و این مسئله در کنار افزایش دادن میزان بازدید روزانۀ وب سایت، کسب و کارتان را نیز متحول خواهد کرد.

25 اصل کلیدی تولید محتوا چیست ؟

مدیران وب سایت ها برای تسهیل در انجام شدن کارهایشان، معمولاً نویسندگانی برای وب سایت استخدام می کنند. وظیفۀ نویسندۀ تولید محتوا چیست؟ محتوا نوشتن برای سایت. معمولاً یکی از رایج ترین مشکلات این نویسندگان تولید کردن محتوای مناسب و همسو با کسب و کار است. این نویسندگان می­دانند چگونه محتوایی باید تولید کنند تا معتبر و اصولی باشد و مخاطبان زیادی را جذب کند. به راستی اصول تولید محتوا چیست ؟ ما در ادامۀ این مقاله شگردهای تولید محتوای حرفه ای و سئو شده را ذکر می­کنیم. 

مهم ترین تکنیک­های تولید محتوا چیست؟

 1. باید برای آن ایده ­های خلاقانه داشته باشید

اولین اصل مهم تولید محتوا چیست؟ برای اینکه بتوانید ایده­های خلاقانه داشته باشید، باید موضوع و حیطۀ کاری خود را تعیین و مقاله ­های وب­سایت را براساس آن تولید کنید. برای شروع ایده ­پردازی می­توانید هر موضوع مرتبطی را که به ذهنتان می­رسد در جایی یادداشت کنید و سپس از میان آنها بهترین موضوعات را انتخاب و کار کنید.

 1. عنوان مرتبط و جذاب انتخاب کنید

دومین اصل مهم تولید محتوا چیست ؟ مناسب و مرتبط بودن عنوانها. بعضی افراد این موضوع را دست کم می­گیرند، در حالی که یکی از مهم­ترین بخش­های تولید محتوا انتخاب کردن عنوان­های جذاب، مخاطب­پسند و غیرتکراری است. عنوان متنها نباید کلی باشد. نویسنده باید عنوانی انتخاب کند که مخاطب با دیدن آن علاقه مند به خواندن مطالب سایت بشود.

تولید محتوا چیست
 1. لیستی از کلمات کلیدی مرتبط را تهیه کنید

سومین تکنیک تولید محتوا چیست ؟ برای یافتن کلمات کلیدی مرتبط با موضوعتان می­توانید علاوه بر گوگل، از ابزارهایی مثل سایت ubersuggest استفاده کنید. این سایت براساس کلمه­ های کلیدی، عبارات مناسب تولید می­کند و عبارت­هایی را که در حوزۀ موردنظر شما بیشتر جستجو شده باشد نمایش خواهد داد. البته دیگر ابزارهای سئو برای انتخاب کلمات کلیدی وجود دارد که می توانید در بخش فروشگاه وبسایت ما مشاهده کنید. امروزه یکی از مهم­ترین اهداف تولید محتوا چیست؟ استفاده از کلمات کلیدی و پرتکرار در درون متن. می­توانید برای شروع لیستی از کلمه­ های موردنظرتان را تهیه کنید و از ابزارهای مختلف جستجوی عبارت­ها نیز کمک بگیرید. 

 1. به موضوعات تخصصی، سطحی و گذرا اشاره نکنید

چهارمین اصل مهم تولید محتوا چیست ؟ شرح و بسط دادن و توضیحات تخصصی در مورد موضوعات. اغلب سایت­های تمامی حوزه­ها به­صورت گذرا و تیتروار به موضوعات محتوا می­پردازند؛ این در حالی است که شما می­توانید با اشاره به جزئیات از رقبای خود متمایز شوید. سعی کنید تمام مطالب مرتبط و مهم در حوزۀ موضوع مقاله را جمع­آوری کنید.

 1. به­ جای یک مقاله چند مقاله را به موضوع موردنظر اختصاص بدهید

اغلب افرادی که به دنبال پاسخی برای سؤال اصول تولید محتوا چیست می­گردند، به این نکته توجه ندارند. در تولید کردن محتوا باید در نظر داشته باشید که موضوع بعضی از مقاله ­ها را از چند جنبه می­توان بررسی کرد. به­عنوان مثال شما می­توانید به مقالۀ «تولید محتوا چیست» از دیدگاه­های مختلف و در چند مقاله بپردازید. در چنین مواقعی ایده­ها و موضوعات شما باید جنبه­های متفاوت داشته باشد و ادامۀ موضوع «تولید محتوا چیست» و با همان عنوان نباشد.

تولید محتوا چیست
 1. مقاله­ های آموزشی بنویسید

نحوۀ مشارکت مخاطبان در تولید محتوا چیست ؟ اغلب افراد همیشه در اینترنت به­دنبال جواب سؤال­هایشان می­گردند. بنابراین شما درصورتی می­توانید موفق و حرفه­ای ظاهر شوید که برای سؤالشان پاسخ مناسب داشته باشید. می­توانید در این زمینه از ایده­های آموزشی کاربرانتان استفاده کنید و مقاله­هایی با عنوان «چگونه…» برای پاسخ به سؤال­های رایج تولید کنید. یکی از مهم­ترین مزایای استفاده از مشارکت کاربرانتان در تولید محتوا این است که آنها نام برند شما را در رزومۀ کاری­شان ثبت خواهند کرد و از این طریق به برندسازی و شناخته شدن شما نیز کمک بسیاری خواهد شد.

 1. در تولید محتواها نیاز اطلاعاتی مخاطبان را در نظر بگیرید

یکی از مهم­ترین پاسخ های تولید محتوا چیست، توجه به همین اصل است. مخاطب­ها دارایی­های هر سایتی هستند و صاحبان سایت باید توجه به نیاز آنها و یافتن پاسخ مناسب برای آن را در اولویت قرار بدهند. بسیاری از افراد زمان زیادی را در اینترنت صرف یافتن پاسخ سؤال­های خود و محتوای مناسب می­کنند. اگر شما بتوانید با توجه به اصول مطرح­شده در مقالۀ «اصول تولید محتوا چیست» به نیازهایشان پاسخ دهید، به مخاطبان و کاربران دائمی­تان تبدیل خواهند شد.

 1. مقاله­ های سایت را به­ روزرسانی کنید

آیا می­دانید راز در صدر بودن در تولید محتوا چیست ؟ به روز بودن! برای سئوی مقاله­ ها هر چند وقت یک بار تکنیک­های جدیدی ارائه می­شود که شما باید از آنها مطلع باشید و مقاله­های آرشیوی­تان را به مرور براساس جدیدترین اصول تولید محتوا به­روز­رسانی کنید.

تولید محتوا چیست

در به­ روز­رسانی مقاله­ ها باید به دو نکته توجه کنید: 1. تغییری در ساختار اصلی و موضوع مقاله ندهید. 2. آدرس مقاله در سایت عوض نشود. از دیگر مواردی که می­توان در به­روزرسانی مقاله­ ها مد نظر قرار داد 1. افزودن عکس 2. تولید و استخراج اینفوگرافیک از مطالب مقاله 3. تغییر دادن نوع فونت­ها در جهت خواناتر شدن است.

 1. لیستی از مقاله­ های خود داشته باشید

با تهیه کردن لیستی از تمام مقاله­های منتشرشده در سایت، می­توانید به­راحتی به مقاله­های مرتبط ارجاع و لینک بدهید. تولید محتوا چیست؟ سامان­دهی و مدیریت دوره­ای و منظم محتواها.

 1. مقاله های مفصل­تر و تحلیلی تولید کنید

حجم معقول و رایج برای مطالب در تولید محتوا چیست؟ به­طور میانگین 2 الی 3 هزار کلمه و هر مقاله حداقل باید 500 کلمه داشته باشد. در صورتی که حجم مقاله کمتر از این میزان باشد، ممکن است گوگل شما را بلاگ محسوب نکند و جریمه شوید. همچنین اگر حجم مقاله­هایتان بیش از 4 هزار کلمه است، تقسیم آن به دو مقاله یا بیشتر می­تواند راه مناسبی برای انتشار تمام محتوای تولیدشده باشد.

 1. به درستی از کلمه­ های کلیدی استفاده کنید

می­دانید یکی از شگردهای اصلی تولید محتوا چیست ؟ استفادۀ درست و منطقی از کلمه ­های کلیدی در متن. توجه کنید که استفادۀ نادرست و غیراصولی از کلمات کلیدی می­تواند ضربۀ محکمی به رتبۀ سایت شما در گوگل وارد کند. استفادۀ بیش از حد از کلمه­های کلیدی هرگز شانس موفقیت و بیشتر دیده شدن مطالب سایت شما را افزایش نخواهد داد. میزان استاندارد تعداد تکرار کلمه­های کلیدی در تولید محتوا چیست؟ 2 تا 3 درصد در مقایسه با حجم کلی کلمات مقاله.

رعایت نکات نگارشی
 1. تمام نکته­ های نگارشی را رعایت کنید

می­دانید یکی از مهم­ترین نشانه­های حرفه­ای بودن در حوزۀ تولید محتوا چیست؟ توجه به رعایت درست نکته­های نگارشی پیش از منتشر کردن محتوا. اگر از این نشانه­ها مانند نقطه، ویرگول و… نادرست و جابجا استفاده کنید، ممکن است مخاطبان به­درستی متوجه منظور شما نشوند و برایشان سوء تفاهم ایجاد شود.

 1. مانند بقیه ننویسید؛ دیدگاه خاص خودتان را بیان کنید

فایدۀ این اصل در تولید محتوا چیست؟ شبکه­ های اجتماعی برای همۀ بازاریابان محتوا بسیار مهم هستند و همه دربارۀ اهمیت آن مطالب گوناگونی منتشر می­کنند. شما می­توانید نظر مخالف خودتان را در این رابطه تحت مقاله­ای دربارۀ ضرر و زیان­های شبکه­ های اجتماعی برای بازاریابان محتوا مطرح کنید. می­دانید نام این روش در تکنیک ­های تولید محتوا چیست؟ شگرد خوانده شدن مقاله! منتشر کردن این­گونه مقاله­ ها گویای این نکته است که شما در انتشار مطالب نکاتی را مد نظر قرار می­دهید که دیگران به آن بی­توجه­اند.

 1. به بهترین مقاله­ها در وب سایت خود لینک بدهید

نقش لینک دهی به مقالات در تولید محتوا چیست ؟ معمولاً افراد متخصصی هستند که در سایت­های دیگر مقاله می­نویسند. شما با شناسایی این افراد می­توانید به­صورت دوره­ای (هفته­ای یا ماهیانه) به مقاله­هایشان در سایت­های رقیب لینک بدهید. این کار به هیچ عنوان کپی نیست؛ در این صورت به­مرور سایت­های دیگر نیز به مقاله­های سایت شما لینک خواهند داد.

 1. محتوای سایت­های رقیب را بررسی کنید

اهمیت بررسی مقاله ­های سایت رقیب در تولید محتوا چیست ؟ با بررسی محتوای مقاله­های سایت­های رقیب پیش از تولید محتواهای خودتان، می­توانید اشتباه­ها و کاستی­های مقاله­ هایشان را شناسایی کنید و آنها را در مقاله­هایتان تکرار نکنید. در صورتی که در حوزۀ کاری شما مقاله­ های چندانی نگارش نشده باشد هم به نفعتان است و برای آن موضوع در صدر نتایج جستجو قرار خواهید گرفت.

تولید محتوا چیست
 1. بین صفحه­ های مختلف وب­سایت لینک ایجاد کنید

فایدۀ این کار در تولید محتوا چیست؟ گوگل صفحه­ های ایجادشده در وب­سایت را پس از گذشت مدت مشخصی ایندکس می­کند و درنتیجه رتبه­ای که آن صفحه در گوگل داشته از بین خواهد رفت. شما با ایجاد پیوند بین صفحه­ های مختلف سایت و لینک دادن مقاله­ها به یکدیگر، می­توانید صفحه­ های قدیمی­تر را مجدداً به گوگل نشان دهید و رتبه بگیرید. بنابراین راز زنده نگه داشتن مطلب در تولید محتوا چیست؟ لینک­دهی ­های داخلی به صفحه­ ها و مطالب مختلف.

 1. مقاله ­هایتان را دسته­ بندی کنید

مزیت دسته­ بندی کردن موضوعی مطالب و مقاله­ ها در تولید محتوا چیست ؟ هر مقالۀ جدید در بخش ویژۀ خود قرار خواهد گرفت و از این طریق لینک­دهی به مطالب گذشته و یافتن آنها نیز آسان­تر خواهد شد.

 1. منابع خود را معرفی کنید و به آنها لینک بدهید

اگر برای نگارش مقاله از وب سایت های دیگر نیز کمک گرفته اید، برای این که گوگل جریمه تان نکند، حتماً باید لینک مراجع خود را در انتهای مطلب درج کرده باشید. فایدۀ دیگر این کار این است که مخاطب شما متوجه حرفه ای بودنتان و اعتبار مقاله های شما خواهد شد. اصل طلایی تولید محتوا چیست؟ معرفی و لینک دادن به منابع مرجع. در این مرحله به نکاتی که پس از پایان یافتن تولید محتوا و به منظور سئو کردن آن باید رعایت کنید خواهیم پرداخت.

نحوۀ سئو کردن در تولید محتوا چیست ؟

 1. پیاده کردن اصول سئوی مکانیکی

کار اصلی شما در حقیقت پس از پایان نگارش محتوا آغاز می شود و آن سئو سازی محتواست. در این مرحله باید نکته هایی مانند بررسی عنوان ها و زیر عنوان ها، محاسبۀ چگالی کلمه های کلیدی و استفاده از آن ها و… را در سراسر محتوا رعایت کنید.

تولید محتوا چیست
 1. از تکنیک های سئوی کلاه سیاه استفاده نکنید

علت منع استفاده از سئوی کلاه سیاه در تولید محتوا چیست؟ استفاده از این تکنیک ها خط قرمز موتورهای جست و جویی مثل گوگل است و استفاده کنندگان آن را جریمه خواهد کرد.

 1. عنوان ها را متا تگ کنید

متا تگ ها اولین چیزهایی هستند که موتورهای جست و جو آن ها را می خوانند. بنابراین اگر عنوان ها متناسب با متن مقاله انتخاب نشده باشد، گوگل وب سایت را متقلب شناسایی و آن را جریمه خواهد کرد.

 1. توضیحات را نیز متا تگ کنید

متا تگ کردن توضیحات تأثیر زیادی در بالا رفتن رتبۀ وب سایت در موتورهای جست و جو خواهد داشت. درج متا تگ توضیحات برای مقاله های 500 کلمه ای الزامی است و در صورتی که درج نشده باشد، خود گوگل آن را تولید خواهد کرد. متا تگ کردن مطالب پاسخ مناسبی به سؤال اصول سئوی در تولید محتوا چیست می باشد.

 1. زیر عنوان طراحی و تصویر درج کنید

متن های یک دست معمولاً برای خواننده جذاب نیست. در میان متن باید زیر عنوان های توضیحی و همچنین تصاویر مرتبط و تکمیل کنندۀ متن درج شود تا بتوانید مخاطب های زیادتری جذب کنید. این کار موجب می شود که کاربران متن مقالۀ شما را نیز بهتر و سریع تر درک کنند.

استفاده کردن از تصاویر در مطالب

دو نکتۀ مهم دیگر هم هست که صاحبان وب سایت ها و تولید کننده های محتوا باید برای جذب مخاطب و احترام به او انجام بدهند.

اصول حرفه ای تولید محتوا چیست ؟

 1. خودتان را به طور کامل معرفی کنید

معمولاً برای اغلب کاربرها مهم است که تولید کنندۀ محتوا را بشناسند. در بخشی از وب سایت، خودتان، شرکت، کسب و کار و خدماتتان را به کاربران به صورت کامل معرفی کنید. همچنین توصیه می کنیم رمز و رازها و تکنیک های کسب و کار خودتان را نیز برای مخاطب شرح دهید تا آن ها به شایعات احتمالی اعتنایی نکنند.

 1. محتوای وب سایت را برای گوشی های موبایل مناسب سازی کنید

اغلب کاربران با گوشی های موبایل خود وارد وب سایت شما می شوند. بنابراین ویژگی های محتوای تولید شده مانند نوع، اندازه و رنگ فونت و… باید در گوشی های موبایل به درستی نمایش داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *