تگ تایتل یا عنوان چیست؟ (بهینه سازی Title Tag در SEO)

تگ تایتل

تگ تایتل (عنوان صفحه) چیست؟

تگ تایتل (عنوان صفحه)، یک تگ html است که در بخش head وبسایت شما قرار میگیرد و هر چیزی که در این تگ قرار بگیرد مفهوم عنوان صفحه را به ربات های گوگل و کاربران می رساند. عنوان صفحات وب در واقع توضیح کوتاه و مختصر درباره ماهیت و موضوع آن صفحه است. تگ تایتل اهمیت بسیار زیادی دارد و می تواند در تجربه کاربری صفحه نتایج جستجو (serp) تأثیرگذار باشد.

<head>
<title> محل قرار گیری عنوان صفحه </title>
</head>

هر نتیجه جستجو در گوگل شامل تایتل، URL، توضیحات متا و … می باشد. یکی از مهمترین آن ها تایتل است که در نگاه اول کاربر به آن دقت می کند و باید همان چیزی باشد که هدف جستجوی کاربر است. بهینه سازی تگ تایتل از اهمیت بسیار زیادی در سئو برخوردار است. اگر سئوکار هستید یا مطلبی را در یک وبسایتی آماده می کنید باید به خوبی با این فرایند بهینه سازی آشنا شوید تا بهترین بازدهی را برای آن سایت داشته باشید. اگر محتوای بسیار خوبی نوشته باشید اما عنوان صفحه خودتان را مرتبط و جذاب انتخاب نکرده باشید هیچ کاربری شاید وارد آن صفحه شما از طریق موتورهای جستجو نشود و در اینجا تصور شما این باشد که دیگر وبسایت ها تنها به کمک لینک سازی خارجی توانسته اند در رتبه های برتر حضور داشته باشند، که یک باور کاملاً غلط در حوزه SEO است.

چرا تگ تایتل بسیار مهم است؟

تگ های تایتل به دلایل متعددی که در ادامه به طور کامل با آن ها آشنا خواهید شد اهمیت بسیار زیادی در صفحات SERPS دارند. اولین دلیل و مشخص ترین آن این است که عنوان سئو هر صفحه در واقع مفهوم آن صفحه را خیلی سریع و مختصر باید به کاربر برساند. همیشه باید به فکر بهینه سازی آن باشید تا بهترین نتیجه را دریافت نمائید. حتی اگر محتوایی را قبلا نوشته اید می توانید مجدد عنوان آن را برای کاربران بهینه کنید اما توجه داشته باشید که همیشه بهتر است این بهینه سازی تگ تایتل در قالب آپدیت محتوا باشد. یعنی در کنار بهینه سازی عنوان آن مطلب را آپدیت کنید و چندین نکته نیز به آن اضافه کنید تا تغییرات چشمگیرتری در رتبه آن صفحه مشاهده نمائید.

نرخ CTR نیز بسیار مهم است اما برخی از سئوکاران و مدیران وبسایت ها برای اینکه کلیک بیشتری دریافت کنند عنوانی نامرتبط استفاده می کنند. انتخاب این عنوان ها باعث می شود نتیجه معکوس بگیرید. یعنی هر چقدر محتوای صفحه شما عالی باشد به کاربران هرگز نمایش داده نمی شود. یکی از مهمترین تغییرات گوگل که اخیراً با آن در سئو مواجه هستیم احترام به کاربر می باشد. شما با انتخاب عنوانی که مفهوم صفحه را نمی رساند و مرتبط نیست کاربر را به صفحه ای هدایت کرده اید که به دنبال آن نیست. ممکن است کاربران در آن صفحه بمانند و آن را دوست داشته باشند اما امتیازی که مربوط به احترام به کاربر است را از دست خواهید داد که اهمیت بسیار زیادی در رتبه بندی دارد.

انتخاب بهترین تگ تایتل یا عنوان در سئو

برای اینکه از بهینه بودن تگ تایتل برای خزنده های موتور جستجو و خوانندگان محتوا اطمینان حاصل کنیم باید به شیوه ی جستجوی کاربران، کلمات جذاب که باعث افزایش کلیک در نتایج جستجو می شود و … توجه ویژه ای داشت. در این مقاله به طور تخصصی و جامع تگ تایتل یا عنوان را در سئو بررسی کردیم و روش انتخاب بهترین عناوین را در سئو با شما در میان گذاشته ایم. عناوین به طور کلی یکی از اجزای مهم صفحات محسوب می شوند. اما عنوان اصلی که در نتایج جستجو نیز نمایش داده می شود اهمیت بیشتری به نسبت دیگر عناوین مورد استفاده در آن صفحه دارد. تصور کنید شما کتابی نوشته اید برای اینکه کتابتان فروش بیشتری داشته باشد و یا خوانده شود باید برای انتخاب بهترین عنوان برای کتابتان وقت بگذارید تا آن را به یکی از کتاب های پرفروش تبدیل نمائید. در حال حاضر کتاب پرفروشی را نخواهید دید که از عنوان جذاب و قدرتمندی استفاده نکرده باشد.

انتخاب یک عنوان خوب زمانی اتفاق می افتد که کاربر قبل از کلیک روی لینک شما در نتایج جستجو بداند که محتوای شما درباره چیست. اگر عنوان نامرتبط به محتوای خودتان انتخاب کنید نباید انتظار داشته باشید وقتی کاربران آن را جستجو می کنند شما در نتایج برتر موتور های جستجو قرار بگیرید. در بسیاری از موارد که بانس ریت بسیار زیادی در صفحات سایت شما اتفاق می افتد به دلیل این است که عنوان خوبی برای آن صفحه انتخاب نکرده اید. شاید تنها با تغییر یک عنوان ساده رتبه شما بهتر شود و بانس ریت کمتری در آن صفحات داشته باشید. بسیاری از دیجیتال مارکتر ها و فعالان حوزه Seo به دنبال ترفند های مناسب برای کاهش نرخ بانس ریت صفحات سایت خود هستند در حالی که عنوانی برای صفحات خود انتخاب کرده اند که مفهوم صفحه را به درستی به کاربر نمی رساند و صرفاً جذاب است و برای کلیک بیشتر کاربران بهینه شده است.

تگ تایتل چند کاراکتر باشه خوبه؟

ربات های گوگل (خزنده های گوگل) صفحه و محتوای آن را از طریق عوامل مختلف اولویت بندی می کنند. هیچ عدد مشخصی برای کاراکتر های تگ تایتل صفحات از طرف گوگل مشخص نشده است و این عدد چیزی است که طبق سعی و خطاهای مختلف و تست های انجام شده می باشد. این عدد در سال های مختلف تغییر کرده است اما در حاضر یعنی در سال 2021 بهترین طول عنوان سئو بین 50 تا 60 کاراکتر است. اگر طول عنوان شما کمتر از این باشد بسیار کوتاه است و ممکن است مفهوم صفحه را به خوبی نرساند. همچنین اگر بیشتر از 60 کاراکتر باشد احتمال دارد در صفحه نتایج جستجو نمایش داده نشود. برای درک بهتر این موضوع تصویر زیر را مشاهده کنید.

طول تگ تایتل (عنوان صفحه)

همانطور که در تصویر می بینید این مقاله برای سال 2020 بوده است و اکنون سرچ شده و از آنجایی که عنوان آن از 60 کاراکتر بیشتر است در انتها […] آورده شده است. برای نمایش بهتر باید عنوان بهینه تری برای آن انتخاب کرد اما در حال حاضر بهینه کردن عنوان می تواند به 2 دلیل برای ما فایده ای نداشته باشد. اول اینکه این مقاله برای سال 2020 بوده و دیگر جستجو نمی شود. مورد بعدی ما در رتبه 1 قرار داریم و اگر آن را تغییر دهیم ممکن است رتبه ما تغییر کند.

مدیران برخی وبسایت ها نیز خودشان … در انتهای عنوان استفاده می کنند که کاملاً اشتباه است. ما می خواهیم سایت ما در نتایج جستجو بهترین نمایش را داشته باشد و عملاً به خاطر کاربران بهینه سازی تگ تایتل که یکی از مهمترین اصول سئو می باشد، انجام می شود. همچنین از حروف بزرگ در تایتل صفحه استفاده نکنید زیرا فضای بیشتری را از شما میگیرد. البته این موضوع در زبان انگلیسی می تواند اهمیت خودش را به ما نشان دهد. اما در بسیاری موارد ما نیز از لغات انگلیسی در عنوان صفحه استفاده می کنیم به همین دلیل بهتر است برای اینکه فضای کمتری بگیرد از حروف کوچک استفاده کنیم. تصور کنید مطلبی برای آموزش سئو پیشرفته می خواهیم آماده کنیم و عنوان ما به این صورت است “آموزش سئو پیشرفته (SEO ADVANCED) | شرکت X” ممکن است عنوان ما به طور کامل در نتایج جستجو نمایش داده نشود و این موضوع جدای از نحوه نمایش آن در نرخ کلیک بر روی وبسایت ما نیز تأثیرگذار خواهد بود. حال ممکن است اگر کلمات انگلیسی را با حروف کوچک بنویسیم همان مطلب در نتایج جستجو به درستی نمایش داده شود و بازخورد بهتری از آن بگیریم.

عنوان را ابتدای تولید محتوا بنویسیم یا پایان محتوا؟

بهترین زمان انتخاب عنوان در پایان فرایند تولید محتوا است. درست است که ما در ابتدا می دانیم در چه موضوعی می خواهیم بنویسیم اما زمانی که نوشتن را شروع می کنیم و بسیاری نکات و موارد را در آن محتوا به کاربران نمایش می دهیم محتوای کلی را به یاد داریم و می توانیم بهترین عنوان را انتخاب کنیم. به طور مثال اگر در محتوا 5 نکته طلایی را بیان کرده باشید می توانید در عنوانتان از آن استفاده کنید. (عنوان + 5 نکته طلایی)

بسیاری از افراد قبل از اینکه محتوای خودشان را بنویسند عنوان خود را انتخاب می کنند اما بهتر است آن را در نهایت انتخاب کنند زمانی که ما شروع به تولید محتوا می کنیم جستجو های زیادی انجام می دهیم و تحقیقات زیادی می کنیم تا بهترین محتوا را برای کاربران آماده کنیم. یکی دیگر از مزیت های انتخاب تگ تایتل یا عنوان سئو در انتهای فعالیت تولید محتوا، انتخاب مرتبط ترین و بهینه ترین عنوان برای سئو آن صفحه باشد.

نکات مهم در انتخاب عنوان صفحه

 1. از انتخاب حروف اضافی مانند “ولی” و “بنابر این” و … تا حد ممکن در تگ تایتل خودداری کنید.
 2. از کلمات جذاب مانند “بهترین” و “رایگان” و “حیرت انگیز” در عناوین خودتان استفاده کنید.
 3. استفاده از اعداد نیز می تواند عنوان شما را بهتر کند. (معمولاً کاربران نیز این عناوین را دوست دارند.)
 4. از عناوینی استفاده کنید که کاملاً مفهوم آن صفحه را در نگاه اول به کاربر برساند.
 5. برای هر صفحه یک عنوان منحصر به فرد در نظر بگیرید و عنوان دو صفحه شما به هیچ وجه یکسان نباشد.
 6. بهتر است در ابتدای عنوان کلمه کلیدی اصلی را قرار دهید.
 7. در استفاده از کلمه کلیدی در عنوان زیاده روی نکنید.
 8. از A/B تست در انتخاب عناوین صفحات نیز می توانید استفاده کنید و ببینید مناسب ترین عنوان برای صفحه شما کدام است.

 

پرسش و پاسخ

 1. محمدامین میگوید:

  سلام به چند تا نکته مهم اشاره کرده بودید که تو وبسایت های دیگه من ندیدم این نکته رو بگن مثل اینکه عنوان رو ابتدای محتوا بنویسیم یا بعد از اینکه تولید محتوا رو کامل انجام دادیم یه عنوان خوب براش بنویسیم. موفق و پیروز باشید.

 2. mohsenrezaei1024 میگوید:

  سلام خسته نباشید محتوای جامع و مفیدی بود. چند وقتی است عنوان سئویی که انتخاب می کنم رو گوگل نمایش نمیده و عنوان های که در صفحه قرار دادم رو به کاربر نمایش می ده ممنون میشم در این باره راهنماییم کنید.

  • امیرعباس حسینی (محقق و متخصص سئو) میگوید:

   سلام جناب رضایی… بله درست می فرمائید در برخی موارد عناوین صفحه شما با توجه به جستجوی کاربر و … به آن ها نمایش داده می شود. بهتره عنوان های صفحه خودتون رو نیز بهینه کنید. اما به تگ H1 صفحه دقت بیشتری داشته باشید چون در بیشتر موارد به جای عنوان سئویی که با افزونه های سئو مانند yoast انتخاب کرده اید نمایش داده می شود. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.