آموزش سئو سایت فروشگاهی

سئو سایت فروشگاهی

سئو سایت فروشگاهی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همانطور که می دانید سئو یکی از بهترین کانال های بازاریابی در حال حاضر محسوب می شود. سئو در سایت های فروشگاهی نیز اهمیت بسیار بیشتری پیدا می کند، زیرا شما برای فروش محصولاتتان نیاز به بازدیدکننده برای وبسایتتان دارید. شما با استفاده از سئو می توانید دقیقاً مخاطبانی را به وبسایتتان هدایت نمائید که هدفشان خرید محصولات و خدمات شما است. شما در هیچ نوع روش تبلیغاتی نمی توانید به این میزان نرخ تبدیل داشته باشید و کاربرانی کاملاً هدفمند به وبسایتان هدایت نمائید. در این مقاله به سئو سایت فروشگاهی می پردازیم و هر آنچه نیاز است در این باره بدانید را بیان خواهیم کرد.

تحقیق کلمات کلیدی بصورت هدفمند

بعد از راه اندازی فروشگاه اینترنتی باید به سراغ تحقیق کلمات کلیدی کاملاً هدفمند بروید. منظور از هدفمند بودن انتخاب بهترین کلمات کلیدی است که برای شما سودآور است. کلمات کلیدی تجاری معمولاً از کلمات قیمت، خرید و … استفاده کرده اند. در حوزه خرید و فروش خانه اگر بخواهیم چندین کلمه کلیدی مثال بزنیم به این صورت است:

 1. خرید خانه در مشهد
 2. خرید خانه در تهران
 3. خرید خانه در الهیه تهران
 4. خرید خانه در تهران پارس تهران
 5. فروش خانه در ولیعصر تهران
 6. خرید و فروش خانه در امیریه تهران
 7. و…

این کلمات نمونه های از کلمات کلیدی تجاری است که در حوزه املاک است. فرقی نمی کند شما سایت فروشگاهی با چه موضوعی دارید حتماً تمرکز خودتان را بر روی سئو کلمات کلیدی تجاری بگذارید.

بهترین ابزارهای سئو برای تحقیق کلمات کلیدی اکانت kwfinder ، اکانت کیورد پلنر و کیورد تولز  می باشد.

کانسپت کلمه کلیدی

آیا تا به حال چیزی درباره کانسپت کلمات کلیدی شنیده اید؟ باید بدانید دقیقاً چه کلمه کلیدی را در چه صفحه ای استفاده کنید. برخی کلمات کلیدی مانند خرید موبایل برای صفحه دسته بندی فروشگاه مناسب است یا خرید موبایل اپل اما کلمه کلیدی خرید موبایل آیفون 13 پرو مکس 256 گیگ مناسب صفحه محصول است. با یک جستجو ساده و درک هدف کاربر از جستجو متوجه می شوید دقیقاً کانسپت کلمه کلیدی شما به چه چیزی اشاره دارد.

سئو محتوا سایت فروشگاهی

تمرکز روی بهینه سازی محتوا در سئو سایت فروشگاهی

در ابتدا به سراغ بهینه سازی سئو محتوا می رویم. فرقی نمی کند شما چه نوع وبسایتی دارید: فروشگاهی، شرکتی، شخصی و … باید سئو محتوا را جدی بگیریم. سئو محتوا قوائد مشخصی دارد. این قوانین عبارتند از:

 1. بهینه سازی تگ های هدینگ (H1 ، H2، H3 و …)
 2. بهینه سازی عنوان سئو جهت دریافت نرخ کلیک بیشتر
 3. بهینه سازی توضیحات متا
 4. افزودن تصاویر برای درک بهتر محتوا و قراردادن متن جایگزین
 5. افزودن صوت و ویدئو به محتوا تأثیر بسیار خوبی در سئو محتوا دارد.
 6. محتوا یونیک و غیرکپی باشد
 7. محتوا کاملاً خوانا باشد و مشکلات نگارشی آن کم باشد. (بهتر است قبل از انتشار بازبینی شود.)
 8. استفاده از علائم نگارشی مانند (،) در جای درست محتوا
 9. افزودن لینک داخلی و خارجی (مرتبط!) به محتوا
 10. آدرس صفحات کوتاه و شامل کلمات کلیدی باشند

برای تمامی محصولات خود توضیحات کاملی بنویسید.

یکی از آن مواردی که گاهاً نادیده گرفته می شود نوشتن توضیحات کامل درباره آن محصول است. توضیحات کامل برای هر محصول کمک می کند که شما رتبه بهتری در نتایج جستجو بگیرید زیرا کاربر نیز بسیار آن را دوست دارد.

نوشتن توضیحات کامل برای هر محصول

در کنار توضیحات کامل جداولی که توضیحات محصولات را بصورت مختصر و خیلی سریع به مخاطبان می دهد بسیار تأثیرگذار بوده و این را در بسیاری پروژه های سئو سایت فروشگاهی بررسی کرده ایم. یکی از چالش های اصلی اکثر فروشگاه ها تولید محتوای حرفه ای برای محصولات و خدماتشان است. اگر شما در زمینه تولید محتوا عالی عمل کنید در بسیار از کلمات کلیدی پر رقابت نیز می توانید با رقبای قدیمی خود نیز به راحتی رقابت کنید.

نوشتن توضیحات برای دسته ها و برچسب ها

یکی از کارهای بسیار عالی در سئو سایت فروشگاهی نوشتن توضیحات برای دسته ها و همچنین برچسب ها است. با قراردادن یک تکه کد در سایت خودتان می توانید این توضیحات را در پایین محصولات قرار دهید. این موضوع برای کاربر شما نیز بهتر است. سایت های فروشگاهی بسیار معروف نیز از این تکنیک در دسته ها و برچسب های فروشگاه خودشان استفاده کرده اند.

هر کلمه کلیدی برای یک صفحه

هیچگاه به سراغ بهینه سازی یک کلمه کلیدی برای چندین صفحه نروید. در سایت های فروشگاهی این اتفاق زیاد می افتد که صفحات زیادی ایجاد می شود که مشکل کنیبالیزیشن دارند.

بهینه سازی سرعت سایت

یکی از فعالیت های مهم در سئو سایت فروشگاهی بهینه سازی سرعت سایت است. سرعت سایت در سئو تأثیر مستقیمی می گذارد زیرا برای کاربران اهمیت بسیار بالایی دارد. بخش های مختلف سایتتان را بررسی کنید. از تصاویر، کدهای HTML، جاوا اسکریپت و … غافل نشوید و با ابزارهای مختلف مانند gtmetrix حجم فایل های سایتتان را مشاهده کنید.

بهینه سازی سرعت سایت

در برخی از موارد شما سایت کاملاً بهینه ای دارید اما بازهم سایتتان کند است. حتماً سرعت سرور را در این لحظه بررسی کنید و اگر مشکل از سرور بود از هاست دیگری برای سایتتان در نظر بگیرید. یکی دیگر از موارد مهم در سرعت نیز که بسیار مهم می باشد استفاده از CDN می باشد. در حال حاضر کلود فلیر یکی از معروف ترین CDN های حال حاضر در دنیا است که می توانید در سایتتان آن را پیاده سازی نمائید.

تصاویر محصولات در سئو سایت فروشگاهی را جدی بگیرید!

تصاویر محصولات نیز در سئو سایت فروشگاهی تأثیر بسیار زیادی دارد. در یکی از تجربه های سئو ما در حوزه دکوراسیون داخلی با قرار دادن تصاویر خوب برای تصاویر شاخص و مرتبط محصولات، سئو سایت تا حد بسیار زیادی رشد کرد.

کاربران هنگام خرید اینترنتی نمی توانند محصول را لمس کنند بنابر این باید با تصاویر و ویدئو توضیح دهید که آن محصول چه احساسی را به آن ها منتقل می کند؛ چه امکاناتی دارد و …

توجه داشته باشید تصاویر شما حتما متن جایگزین داشته باشند و قبل از بارگذاری بهینه شده باشند.

ساختار و سئو تکنیکال

ساختار و سئو تکنیکال یکی از پایه ای ترین موارد در سئو سایت فروشگاهی است. منظور از ساختار چیست؟ همانطور که از اسمش نیز پیداست ساختار و سئو تکنیکال به نحوه ایجاد لینک سازی داخلی، ارتباط بین صفحات و … اشاره دارد که یک ساختار مناسب، باعث درک و تجربه کاربری بهتری می شود. برخی از ویژگی های محصولات که به ایجاد ساختار مناسب در سایت کمک می کند عبارتند از :

 • امکان مرتب سازی محصولات بر اساس فاکتورهای مختلف (قیمت، برند، رنگ و …)
 • کنونیکال کردن صفحات 2 و 3 و … دسته بندی به صفحه 1 دسته بندی

کامنت مارکتینگ در سئو سایت فروشگاهی

کامنت مارکتینگ

بخش نظرات و پرسش و پاسخ در محصولات می تواند تأثیر مثبت زیادی در تجربه کاربری داشته باشد. نظرات مشتریان و خریداران قبلی می تواند جذاب و البته کاربردی باشد.

 اگر می خواهید در این باره بیشتر بدانید حتما مقاله کامنت مارکتینگ را مطالعه نمائید.

نحوه چیدمان صفحه در سئو سایت فروشگاهی موثر است؟

نحوه چیدمان صفحه نیز یکی از فاکتورهایی است که بر سئو سایت تأثیرگذار است. اینکه شما تصاویر، متن، ویدئو و … را در کجا و چطور استفاده می کنید می توانید در رتبه سایت شما بسیار تأثیرگذار باشد.

تاثیر نحوه چیدمان صفحه در سئو سایت فروشگاه

در هر سایتی این موضوع می تواند متفاوت باشد اما اگر بخواهیم یک نسخه کلی برای همه بپیچیم می توانیم بگویم باید تصاویر بین متن بگونه ای استفاده شود که آن محتوا خسته کننده و حوصله سر بر برای کاربر نباشد.

نقد و بررسی حرفه ای محصولات

همیشه نقد و بررسی محصولات برای کاربر جذاب و بسیار کاربردی بوده است. شما نیز بهتر است برنامه ای برای تولید مقالات، فایل های صوتی و ویدئویی نقد و بررسی برای محصولاتتان در وبسایتتان منتشر نمائید. این می تواند تعامل کاربر را با سایت شما چندین برابر افزایش دهید. سایتی مانند دیجیکالا با ارائه نقد و بررسی های حرفه ای برای محصولات خودش کاربران زیادی را در مدت زمان کوتاهی جذب کرد. بهتر است شما نیز به جای انجام فعالیت و کارهایی که رقبا کرده اند کمی بهتر عمل کنید و پیشرو باشید. تولید محتوا و نقد و بررسی کاملاً صادقانه و حرفه ای می تواند شما را در بین کاربران محبوب کند و سایت شما درمدت زمان کوتاهی مورد توجه همگان قرار گیرد. باید بدانید نقد و بررسی ها در صفحه باعث افزایش نرخ تعامل کاربران نیز می شود. شما می توانید با یک ویدئو نقد و بررسی حرفه ای یا متنی جذاب از کاربر بخواهید که درباره موضوعی نظرش را ثبت کند و تعامل بیشتری با کاربران داشته باشید. برای مثال در حوزه موبایل درباره کسانی که سامسونگ یا اپل می خرند بپرسید. همین مورد باعث می شود به صورت کاملاً رایگان یا با هزینه های کم بتوانید نرخ تعامل بالایی در صفحات سایتتان ایجاد نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.