اصول سئو چیست؟

اصول سئو

اصول سئو در واقع مجموعه فعالیت هایی است که ما برای بهبود سئو و گرفتن نتایج بهتر در موتورهای جستجو انجام می دهیم. اگر این مقاله را مطالعه می کنید احتمالاً با سئو به طور کلی آشنا هستید، اما از آنجایی که ما در اکثر مقالات سعی میکنیم کامل ترین اطلاعات را جمع آوری کنیم و در اختیار شما عزیزان قرار دهیم توضیحات کلی درباره سئو و این موضوع که موتور های جستجو چگونه کار می کنند را در این مقاله جامع شرح خواهیم داد. اگر اصول سئو را به خوبی رعایت نکنید هیچ ترافیکی از موتورهای جستجو دریافت نخواهید کرد که به شدت برای شما بد است. در ادامه بهتر است آمار زیر را مطالعه نمائید.

  • تقریباً 93٪ از کل بازدیدها از یک موتور جستجو حاصل می شود.
  • 75% کاربران فقط صفحه اول نتایج جستجو را بررسی می کنند.
  • بیش از 60٪ از بازاریابان بر این باورند که بهبود سئو و افزایش ترافیک ارگانیک اصلی ترین اولویت بازاریابی آنها است.
  • رتبه اول در نتایج جستجو معمولاً چیزی حدود 32% نرخ کلیک دارد.

حتماً شما نیز مانند دیگر مدیران وبسایت و دیجیتال مارکتینگ به دنبال افزایش ترافیک سایتتان هستید. بسیار خب اصول سئو در اینجا به ما کمک می کنند تا صفحات قدرتمندی در وبسایتمان ایجاد کنیم که گوگل نیز آنها را دوست دارد. در ادامه ویدئویی از نیل پتل را مشاهده کنید که چطور با یک تگنیک بسیار ساده که مربوط به URL است و بسیاری از افراد آن را جدی نمیگیرند در مدت 30 روز بازدید بسیار قابل توجهی داشت.

سئو چیست؟

قبل از اینکه به اصول سئو بپردازیم باید ابتدا مفهوم سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو را درک نمائیم. برای درک بهتر این موضوع باید بدانید که موتور های جستجوگر مانند گوگل چگونه کار می کند.

حال که موضوع برایتان واضح و روشن شد باید بدانید که مأموریت گوگل ساماندهی اطلاعات جهان و در دسترس و ارائه مفیدترین مطالب به همگان است. اگر این موضوع را درک کنید می توانید به بهترین سئوکار جهان تبدیل شوید زیرا اصول پایه سئو را درک نموده اید. هنگامی که گوگل از در دسترس بودن حرف می زند می توانیم درک کنیم که سرعت سایت، ساختار سایت، تبلیغات کم در وبسایت و … می تواند عواملی باشد که گوگل را خشنود می کند. اما در ادامه گوگل قصد دارد تا مفیدترین مطالب را به همگان ارائه دهد و شما برای گرفتن بهترین نتیجه در موتورهای جستجو باید به کیفیت محتوا، خوانایی محتوا، لینک های داخلی و خارجی توجه ویژه ای داشته باشید.

اکنون گوگل مانند گذشته نیست و بسیار هوشمندتر و بهتر عمل می کند. به این معناست که گوگل در حال حاضر کاملاً متوجه می شود که کاربران از بودن در سایت شما لذت می برند و یا خیر!

هر کاربر چه مدت زمانی را در سایت شما می ماند و چند صفحه را مشاهده می کند. میزان تعامل کاربران نیز بسیار برای این موتور جستجو حائز اهمیت است. یکی از پیشنهادات ویژه برای افزایش رتبه وبسایتتان و کسب نتایج بهتر ایجاد چالش ها و مسابقاتی است که باعث افزایش تعامل مخاطبان با شما می شود.

رضایت کاربر در اولویت است

مهمترین اصل از اصول سئو : رضایت کاربر در اولویت است

بسیاری از افراد تصورشان بر این است که همچنان مانند گذشته با تکرار یک کلمه کلیدی می توان در آن کلمه رتبه گرفت و هیچ توجهی به رضایت کاربران ندارند. بعضی مواقع ما در تیممان این جمله را می گوییم که فقط سئو نکنید! زیاده روی کردن فقط برای جلب توجه موتورهای جستجو ما را از مخاطبان هدفمان دور می کند و باعث نارضایتی آن ها می شود و باید این نکته را بدانید که بهترین اصل سئو جلب اعتماد و رضایت کاربران است. پس همیشه به دنبال این موضوع باشید که چه ایده و عملکردی در وبسایت شما می تواند باعث رضایت بیشتر کاربران شود و در نتیجه مدت زمان بیشتری را در سایت شما سپری کنند.

هر کلیدواژه برای یک صفحه است

اصول سئو : هر کلیدواژه برای یک صفحه است

بسیاری از وبسایت ها در حال رقابت با خودشان هستند. منظورم از این جمله کاملاً واضح و مشخص است، بسیاری از افراد در چند صفحه مختلف سعی می کنند بر روی یک کلمه کلیدی کار کنند و سئو آن را بهبود ببخشند. در نتیجه این فرآیند باعث می شود شما در هیچ کدام از این صفحات رتبه مناسبی نگیرید. اما اگر از ابتدا تمرکزتان را تنها بر روی یک صفحه خاص گذاشته بودید و کامل ترین مطالب را در آن صفحه برای مخاطبانتان گردآوری می کردید اکنون به طور حتم رتبه بهتری داشتید. همیشه تلاش زیاد و ایجاد صفحات بسیار بهترین نتیجه را رقم نمی زند بلکه هوشمندانه عمل کردن است که بهترین نتیجه را برای ما رقم میزند.

بروزرسانی محتوا

اصول سئو : بروزرسانی مداوم محتوا

یکی از مهمترین اصول های سئو سایت بروزرسانی مداوم محتوا است. فرقی نمی کند شما در چه زمینه ای فعالیت می کنید، اطلاعات شما و همچنین اطلاعاتی که به کاربران می دهید مدام باید بر اساس اطلاعات روز به روز شود. همچنین با بروزرسانی مداوم شما اطلاعات کامل تر و بهتری را می توانید به کاربران بدهید. حتی در صفحاتی که رتبه 1 گوگل دارند نیز به بروزرسانی محتوا نیاز دارند. همچنین این بروزرسانی های مداوم به گوگل هم این هشدار را می دهد که این محتوا مدام آپدیت و بهتر میشود و بهتر است آن را مجدد بررسی کند و بهترین جایگاه را برای آن در نتایج جستجو در نظر بگیرد. البته که تنها اصل سئو این نیست اما بسیار زیاد بر روی سئو صفحات شما تأثیر خوبی خواهد گذاشت.

ارزش لینک داخلی

اصول سئو : ارزش لینک داخلی

لینک داخلی از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است و یکی از مهمترین اصول سئو به شمار می رود. بسیاری از متخصصان سئو ارزش لینک داخلی را هنوز نمی دانند. همانقدر که برای لینک های خارجی وبسایتتان ارزش قائل هستید برای لینک های داخلی وبسایتتان نیز ارزش قائل شوید. اگر نمی دانید لینک داخلی چیست در مقالات وبسایت ما مقاله مربوط به لینک داخلی را به طور کامل مطالعه نمائید تا از اهمیت آن باخبر شوید. اما توضیحات مختصری در این قسمت راجع به این موضوع می دهم تا کمی از اهمیت آن را درک کنید. هر صفحه از وبسایت شما دقیقاً مانند دیگر وبسایت ها که می خواهید لینکتان در آنجا باشد اهمیت دارد. اما با این تفاوت که لینک های شما امن تر هم هستند زیرا از نوع لینک داخلی هستند.

شما می توانید دقیقاً با کلمه کلیدی که می خواهید به صفحات مدنظرتان لینک بدهید بدون آنکه محدودیتی داشته باشید. همچنین این لینک ها یک ساختار عالی در وبسایت شما ایجاد می کنند که بسیار برای کاربران مفید است. اگر لینک دهی داخلی به نظرتان سخت است و نمی توانید از پس آن بر بیایید بهترین کار مراجعه به یک متخصص سئو است تا این کار را برایتان انجام دهد اما در هر صورت اگر بودجه و … کافی برای این کار را نداشتید در سیستم مدیریت محتوای وردپرس پلاگین هایی وجود دارد که اینکار را برایتان انجام می دهد اما نه به خوبی یک متخصص که بهترین صفحات را جایی که کاربران به آن نیاز پیدا خواهند کرد در دسترسشان قرار دهد.

هنگام لینک دهی به دیگر وبسایت ها در محتواهایتان اگر وبسایتی است که زیاد اهمیتی ندارد از لینک نوفالو استفاده کنید. با استفاده از این نوع لینک شما آن صفحات را تأیید قطعی نمی کنید و اگر لینک مناسبی نباشد اعتبار صفحه شما به خطر نمی افتد.

 

تشخیص صفحات زامبی سایت : صفحاتی که محتوای ضعیفی دارند

تشخیص صفحات زامبی سایت

زامبی پیج ها یا همان صفحات زامبی همان صفحاتی هستند که مدت زمان زیادی در وبسایت شما هستند و بازدید چندانی ندارند و عملاً صفحات مرده یک وبسایت هستند که هیچ فایده ای برای وبسایت شما ندارند بلکه به ضرر شما هستند و نیاز است یا آن ها را حذف کنید یا اگر امکانش وجود دارد آپدیت کنید تا ترافیک مناسبی را جذب کند و به صفحات مفید تبدیل شوند. حال چرا این صفحات زامبی می تواند برای سئو وبسایت شما بد باشد؟ جواب آن بسیار ساده است، این صفحات هر کدام اعتباری دارند و اعتبار دامنه شما میانگین اعتبار تمام صفحاتتان است. اینگونه صفحات تأثیر به شدت منفی بر روی ارزش کلی سایت شما می گذارند و باید یا اگر می شود آن ها را آپدیت کرد و به صفحات مفید تبدیل کرد یا اگر نمی شود آن ها را حذف نمود و به صفحات 410 آن ها را هدایت کرد.

کلمه کلیدی در ابتدای عنوان سئو

کلمه کلیدی در ابتدای عنوان سئو

یکی از اصول مهم سئو قرار دادن کلمه کلیدی اصلی خودتان در ابتدای عنوان سئو است. اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنید و همچنین از افزونه yoast seo یا هر افزونه دیگر سئو وردپرس استفاده می کنید احتمالاً این نکته را می دانید که اگر در ابتدای عنوان سئو خودتان کلمه کلیدی اصلی تان را قرار دهید یک امتیاز مثبت در رتبه بندی در نتایج جستجو برای آن کلمه کلیدی خواهید داشت. چرا میگویم یک امتیاز مثبت زیرا برای رتبه بندی در نتایج جستجو بیش از 200 فاکتور اهمیت دارند و این یکی از فاکتور های مهم تر به شما می رود.

اصول سئو در لینک سازی

اصول سئو لینک سازی

نمی توان درباره این بخش واقعا در یک یا دو پاراگراف توضیحات جامع و کاملی را ارائه کرد اما مهمترین مواردی که باید درباره لینک سازی بدانید و برایتان مفید است را بیان خواهیم کرد. یکی از مخرب ترین لینک ها که بسیار توسط وبسایت های مختلف استفاده می شود و به قول بسیاری از افراد لینک سازی کلاه خاکستری است لینک سازی از نوع تبادل است. این لینک سازی نه تنها به سایت شما کمک نمی کند بلکه بسیار برایتان می تواند مضر باشد. همچنین یکی از بهترین نوع دریافت لینک رایگان ارائه مطالب در بلاگ های مختلف و شرکت در فروم های مختلف آن حوزه است و در کنارش لینک وبسایت خودتان را نیز درج نمائید اما مانند دیگر موارد در آن به هیچ وجه زیاده روی نکنید و اصول لینک سازی را حتماً جدی بگیرید. بهترین راه برای دریافت بک لینک باکیفیت نیز ارائه محتوای جذاب و مخاطب پسند است تا آن را کاملاً رایگان به اشتراک بگذارد.

استفاده از تصاویر، ویدئو و صوت در محتوا

استفاده از تصاویر، ویدئو و صوت در محتوا

سئو محتوا فقط شامل محتوای متنی نمی شود. قرار نیست شما هر چه محتوای متنی بیشتری بنویسید صرفاً رتبه بگیرید. بین محتواهای متنی تصاویر جذاب و مرتبط به آن قسمت مطلب استفاده کنید تا درک مطلب برای کاربر بهتر شود و از خواندن آن مطلب خسته نشود. همچنین استفاده از ویدئو و صوت اهمیت بسیار زیادی دارد. فایل های صوتی روز به روز اهمیت بیشتری در موتورهای جستجو خصوصاً گوگل پیدا می کنند. ویدئو نیز جایگاه بسیار ویژه ای دارد زیرا کاربر از تماشای آن لذت می برد و زمان بیشتری در وبسایت شما سپری می کند. ویدئو بسیار ارزشمند است زیرا شما در مدت کوتاه تری اطلاعات مفید و عالی به کاربر می دهید.

اصول سئو : URL کوتاه و مرتبط انتخاب کنید

URL کوتاه و مرتبط انتخاب کنید

URL شما هر چه کوتاه تر و بیانگر مفهوم صفحه شما باشد شانس بیشتری در نتایج جستجو خواهید داشت. پس باید دو فاکتور مهم کوتاه بودن و قابلیت رساندن مفهوم صفحه را شامل شود.

آدرس صفحه شما می تواند به صورت فارسی یا معادل انگلیسی آن باشد. برای مثال یک صفحه درباره کلیدواژه سئو دارید. آدرس صفحه شما می تواند “domain.com/سئو” و یا “domain.com/seo” باشد. این دو آدرس هم کوتاه است و هم محتوای صفحه را می رساند.

انتشار محتوای جذاب و باکیفیت

یکی از کلیدی ترین اصول سئو انتشار محتوای جذاب و باکیفیت است. تا زمانی که شما محتوای جذاب و باکیفیتی را به مخاطبان ندهید چطور انتظار دارید در نتایج جستجو رتبه مناسبی به شما داده شود؟ آیا به نظرتان محتوای صفحه شما به گونه ای است که لایق جایگاه های برتر در نتایج جستجو را داشته باشد؟

گوگل که محبوب ترین موتور جستجو است بارها تکرار کرده که بر روی کیفیت محتوا تمرکز کرده و کاربر را در اولویت قرار دهید تا در نتایج در رتبه بهتری قرار بگیرید.

اصول بهینه سازی موتور جستجو

وبسایت ماز که یکی از وبسایت های سرشناس در زمینه سئو و ابزارهای سئو می باشد در این زمینه اصول سئو را مانند هرم مازلو ترتیب بندی کرده است. اگر در این باره اطلاعات داشته باشید میدانید که در ابتدای باید در هرم مازلو نیاز های اساسی انسان رفع شود و سپس به سراغ نیاز های معمولی تر و … بروند. رندفیشکین بنیانگذار وبسایت ماز هرمی درباره اصول سئو ارائه کرده و نام آن را هرم mozlow سئو قرار داده است که در ادامه آن را کامل معرفی خواهیم نمود و در تصویر زیر می توانید آن را مشاهده نمائید.

هرم مازلو اصول سئو

همانطور که در تصویر می بینید پایه و اساس سئو از خزیدن شروع می شود و در مرحله اول موتوهای جستجو باید بتوانند محتواهای شما را بررسی کنند. سپس به سراغ تولید محتوای جذاب بروید. رند فیشکین در اینجا بیان می کند محتوایی که به نیاز جستجوگرها پاسخ دهد و آن موضوعی که به دنبالش هستند را بیابند و پاسخ خود را از محتوای شما بگیرند. در مرحله بعدی باید کلمات کلیدی بهینه سازی شده را برای جذب کاربر به وبسایتتان پیدا کنید و موتورهای جستجو نیز تشخیص دهند که صفحه شما تخصصاً در چه موضوعی است. بعد از آن تجربه کاربری عالی اهمیت ویژه ای دارد. این تجربه کاربری شامل سرعت بارگذاری سریع، سهولت استفاده و رابط کاربری جذاب در هر دستگاهی است.

سپس باید به سراغ تولید محتوایی شایسته بروید که به اشتراک گذاشته شود. محتوایی که بسیار ارزشمند باشد و نکته ها و خبر هایی مهمی را پیدا کنید و در صفحه تان قرار دهید تا آن را به اشتراک بگذارند. سپس باید به سراغ مواردی برویم که بسیار در CTR ما در نتایج جستجو تأثیر گذار هستند. این موارد شامل عنوان سئو، URL و توضیحات متا می باشد و باید به گونه ای باشد که کاربر در چند ثانیه جذب شود و وارد وبسایت شما شود. در رأس این هرم نیز رندفیشکین به اسکیماها اشاره کرده است تا در نتایج جستجو توجه بیشتری جلب کنید و باعث افزایش ctr شما شود.

میانگین متوسط CTR در هر جایگاهی متاوت است همانطور که آشکار است رتبه 1 در نتایج جستجو بیشترین میزان کلیک را به خودش اختصاص میدهد. اما موضوع اینجاست که ما برای دریافت ترافیک بیشتر باید جایگاه بهتری کسب کنیم. و این موضوع تأثیر مستقیم با نرخ کلیک بر روی وبسایت شما دارد. طبیعتاً وقتی کاربران دوست داشته باشند روی وبسایت شما کلیک کنند و وبسایت شما کلیک به نسبت بالاتری در آن جایگاه داشته باشد رتبه شما بهبود خواهد یافت. اما گوگل این موضوع را به عنوان الگوریتم اصلی خودش می گوید در نظر نگرفته است اما به هر حال ما تأثیر آن را در نتایج می بینیم. در تصویر زیر نیز میانگین تخمینی از ctr در جایگاه های مختلف در صفحه اول نتایج یعنی رتبه 1 تا 10 آورده شده است و درصد CTR هر کدام آورده شده است.
اصول سئو : میانگین CTR متوسط سئو گوگل

استراتژی سئو چیست؟

برای پیاده سازی اصول سئو با برنامه ریزی درست نیازمند استراتژی دقیق از فعالیت هایی است که قرار است ما را به هدفمان برساند به این فرایند استراتژی سئو گفته می شود. شما با داشتن یک استراتژی سئوی عالی میتوانید در نتایج جستجو حضور موثرتری داشته باشید. برای پرداختن به این موضوع نیاز است تا در مقاله ای به صورت تخصصی و جامع به آن پرداخته شود و روند های مختلف و استراتژی های مختلف سئو مورد بررسی قرار بگیرد.

در این مقاله سعی کردیم تا درباره اصول سئو و روش هایی که در نهایت منجر به موفقیت سایت ما و حضور در رتبه های برتر گوگل شده است توضیحاتی جامع رو خدمتتان ارائه دهیم. اگر این توضیحات برای شما مفید بوده و تجربه ای در این زمینه دارید حتما در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. 

منابع:

https://neilpatel.com/de/blog/seo-strategien/

https://moz.com/beginners-guide-to-seo

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *