چک لیست سئو 2021

چک لیست سئو 2021

اگر به دنبال بهترین چک لیست سئو هستید که مهمترین و جدیدترین بروزرسانی های گوگل نیز در آن به خوبی رعایت شده باشد و در نهایت منجر به افزایش بازدید و بهبود رتبه بندی به صورت کاملاً ارگانیک شود این مقاله می تواند کمک بسیار زیادی به شما بکند.  برای گردآوری این مقاله تحقیقات زیادی شده و زمان زیادی برای جمع آوری این مطالب در قالب یک مقاله شده است پس اگر به دنبال چک لیست نهایی برای سئو سایتتان هستید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

ما این چک لیست را به بخش های مختلفی که موتورهای جستجو برای رتبه بندی وبسایت ها در نظر میگیرند تقسیم بندی کرده ایم. نکته بسیار مهم این است که شما اگر چند نکته از این موارد را رعایت نمائید، می توانید بهترین نتیجه را در موتورهای جستجوگر بگیرید اما اگر می خواهید همیشه جزو نتایج برتر موتورهای جستجوگر باشید پیشنهاد می کنیم تمامی این موارد را که در ادامه بیان می کنیم رعایت نمائید. موفقیت در سئو به سادگی پیروی از یک لیست ساده نیست ، بلکه به معنای پیشی گرفتن از رقبا است. اما شما باید مطمئن شوید که حداقل بیشتر این موارد را رعایت کرده اید تا بهترین نتیجه برای نمایش موتورهای جستجوگر شوید.

چک لیست سئو 2021

چک لیست سئو عبارتند از :

 1. چک لیست اصول پایه سئو
 2. چک لیست تحقیق کلمات کلیدی
 3. چک لیست سئو داخلی (on page)
 4. چک لیست سئو محتوا
 5. چک لیست سئو فنی
 6. چک لیست لینک سازی (اصول لینک بیلدینگ)
 7. نکات و تاکتیک های پیشرفته سئو

چک لیست اصول پایه سئو

اصول پایه سئو می توان گفت ابتدایی ترین کارهایی است که در جهت بهبود سئو سایتمان باید انجام بدیم است. به طور مثال یکی از کارهای ابتدایی سئو سایت ثبت آن در سرچ گنسول است که در ادامه شرح دادیم. اگر شما همین کار ابتدایی را انجام ندید نمی توانید از هشدار های گوگل مطلع شوید و بسیاری از ایرادات سایتتان را مطلع نمی شوید و در نتیجه نمی توانید بهترین وبسایت برای نمایش در رتبه های برتر موتور های جستجو باشید.

ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل

سرچ کنسول ابزاری قدرتمند، کارآمد و در عین حال رایگان است که توسط گوگل برای راهنمایی وبمستران و ارائه عملکرد بهتر وبسایت ها و بهینه بودن آن ها برای کاربران طراحی شده است.

اما چرا باید سایتمان را در سرچ کنسول ثبت کنیم؟

 • با استفاده از سرچ کنسول می توانید ببینید کدام کلمات کلیدی بیشترین بازدید را برای شما ایجاد می کند.
 • ارسال نقشه سایت
 • می توانید با کمک سرچ کنسول خطاهای وبسایتتان را شناسایی و برطرف نمائید.
 • از تیم پشتیبانی موتور جستجوگر گوگل پیام دریافت می کنید.
 • و بسیاری مزیت دیگر …

ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس در واقع ابزاری فوق العاده و کاملاً رایگان برای آنالیز سایت شما است.

مزایای استفاده از گوگل آنالیتیکس :

 • بررسی میزان دقیق بازدید از گوگل و هر سایت و شبکه اجتماعی که برای شما بازدیدکننده ارسال می کند.
 • بررسی صفحاتی که بیشترین بازدید را برای شما به همراه دارد.
 • ببینید ترافیک سایت شما در حال افزایش است یا خیر. (بررسی دقیق میزان آن)
 • از میانگین نرخ پرش، بازدید صفحه و زمان حضور کاربر در سایت مطلع می شوید.

نصب پلاگین یوآست سئو ( yoast seo ) | مخصوص سایت های وردپرسی

سایت مپ: با استفاده از سایت مپ موتورهای جستجو می فهمند که کدام صفحات شما باید نمایش داده شود. یا به اصطلاح توسط موتورهای جستجو خزیده و سپس ایندکس شود. هنگامی که نقشه سایت خود را ایجاد کردید باید مطمئن شوید که گوگل را از آن باخبر ساخته اید. (ثبت در سرچ کنسول)

نقشه سایت به خزنده موتورهای جستجو می گوید چه پرونده هایی در سایت شما اهمیت بیشتری دارند و همچنین اطلاعات ارزشمندی در مورد این پرونده ها ارائه می دهد: به عنوان مثال ، برای صفحات شما به موتورهای جستجو موارد: آخرین بار به روز شدن صفحه ، تعداد دفعات تغییر صفحه و نسخه های مختلف زبان یک صفحه را اعلام می کند. 

ساخت فایل robot.txt: از این فایل استفاده می شود تا خزنده های موتور جستجو بفهمند کدام صفحات را می توانند بررسی نمایند و اجازه دسترسی به کدام صفحات سایت شما را ندارند. اگر می خواهید دسترسی صفحاتی خاص را برای موتورهای جستجو محدود کنید باید در این فایل حتماً آن را درج نمائید.

چک لیست تحقیق کلمات کلیدی

چک لیست تحقیق کلمات کلیدی

در این چک لیست بررسی خواهیم کرد که چگونه کلمات کلیدی پایه و اساس حوزه کاری تان را پیدا کنید که مشتریان شما آن ها را جستجو می کنند.

بدون یک فرآیند تحقیق کلمات کلیدی شما عملاً نمی توانید در حوزه کارتان محتوایی که کاربر به دنبالش است تهیه نمائید و اگر به درستی تحقیق کلمات کلیدی را برای سایتتان انجام ندهید ترافیک هدفمندی را دریافت نخواهید کرد. تحقیق کلمات کلیدی باعث می شود ترافیک هدفمند تری دریافت نمائیم و این ترافیک را به اقداماتی که می خواهیم مانند خرید محصول، دریافت ایمیل، شماره تماس و … هدایت کنیم. 

یکی از بهترین راه های تحقیق کلمات کلیدی می تواند بررسی رقبای اصلی شما در آن حوزه باشد. فرقی نمی کند شما در چه حوزه ای فعالیت می کنید، قطعاً وبسایت های بسیار عالی در این زمینه وجود خواهند داشت که بسیاری از سعی و خطاها را انجام داده اند. شما می توانید با بررسی و آنالیز کلمات کلیدی سایت رقبا و انتخاب بهترین آن ها یک لیست بسیار عالی و گلچین برای تولید محتوا گردآوری کنید. این بررسی می تواند شما میزان سرچ کلمه کلیدی و سختی کلمه کلیدی و دیگر پارامترهای مشابه باشد.

حتماً کلمات کلیدی پولساز حوزه کاری تان را نیز پیدا کنید. قطعاً کلمات کلیدی بسیاری وجود دارد که می توانید در آن ها رتبه بگیرید و ترافیک بسیار عالی به سایت خودتان جذب نمائید. اما صرفاً ترافیک زیاد نمی تواند باعث شود شما فروش بسیار عالی داشته باشید. شما زمانی فروش بسیار عالی از طریق وبسایت خواهید داشت که ترافیک هدفمندی روانه وبسایتتان کنید و نرخ تبدیل خوبی را در سایت داشته باشید. اگر می خواهید درباره بهینه سازی نرخ تبدیل بیشتر بدانید حتماً مقاله ای که در این باره در شرکت دیجیتال مارکتینگ آریا آماده کرده ایم را مطالعه نمائید.

بهتر است سری به فروم ها و سایت های رقیب بزنید تا سوالاتی که کاربران می پرسند را نیز بدانید تا سوالاتی که بسیار پرسیده می شوند را یادداشت کنید و در قالب یک محتوا به آن دسته سوالات پاسخ دهید.

 1. با google suggest کلمات کلیدی Long Tail را کشف نمائید.
 2. ابزار io جهت شناسایی کلمات Long Tail را دست کم نگیرید.
 3. ابزار گوگل کیورد پلنر برای تحقیق کلمات کلیدی از لحاظ فنی بسیار عالی است.

مزیت کلیدی این ابزار داده های مستقیم از سمت گوگل است و یکی از بهترین ابزارها برای تحقیق کلمات کلیدی محسوب می شود.

 1. از انجمن های آنلاین کمک بگیرید.

یکی از روش های تحقیق کلمات کلیدی جستجو در انجمن ها است. ببینید مخاطبان شما چه سوالاتی دارند و بیشتر به دنبال چه موضوعی می باشند.

 1. کلمات کلیدی که رقابت کمتری دارند را با ابزار kw-finder شناسایی کنید.

اطلاعاتی که ابزار kw-finder به شما می دهد شامل :

 • میزان جستجو
 • میزان رقابت و سختی کلمه کلیدی
 • CPC
 • روند ها
 • بازدید تخمینی کلمات
 1. به دنبال کلمات کلیدی سوالی نیز باشید.

کلمات کلیدی سوالی برای مقالات وبلاگ بسیار عالی هستند. این کلمات کلیدی دقیقاً همان چیزی است که کاربران می خواهند درباره آن بدانند.

همچنین باید بدانید که اگر وبسایت تازه تأسیسی دارید و اکنون بازدید کمی دارید بهتر است ابتدا به سراغ کلمات کلیدی چند کلمه ای بروید. این کلمات می تواند قدرت دامنه و وبسایت شما را نیز بهبود ببخشند و با کمک این صفحات بتوانید ترافیک هدفمندتری نیز روانه وبسایتتان کنید. به طور مثال اگر فروشنده موبایل هستید بهتر است در ابتدا به جای اینکه به سراغ کلمه خرید موبایل بروید و بر روی این کلمه کار کنید به سراغ کلمات طولانی تر مانند خرید موبایل بین 5 تا 7 میلیون تومان یا کلماتی از این قبیل بروید البته این کلمه را برای مثال عرض کردم بهتر است که کلمات کلیدی مد نظرتان را نیز از لحاظ میزان سرچ و سختی کلمه کلیدی حتماً با ابزارهایی مانند اکانت moz بررسی نمائید.

در واقع کلمات کلیدی چند کلمه ای با وجود اینکه معمولاً حجم کمتری نسبت به کلمات کوتاه و اصلی تر دارند ، نرخ تبدیل بالاتری را ارائه می دهند.

چک لیست سئو داخلی

چک لیست سئو داخلی (درون صفحه) + سئو محتوا

هم اکنون زمان آن رسیده که به دنبال بهینه کردن محتوای خودتان بروید. در ابتدای فرایند سئو سایت بعد از رعایت اصول پایه سئو و تحقیق کلمات کلیدی باید به سراغ سئو داخلی یا سئو درون صفحه بروید. سئو داخلی اهمیت ویژه ای دارد و بسیار مهم است. بسیاری از سئوکاران هنوز هم از اهمیت آن آگاه نیستند و فقط به سراغ لینک سازی می روند و تأثیر بهینه سازی داخلی را به خوبی درک نکرده اند. این در صورتی است که شما اول باید بهینه سازی داخلی را تا حد ممکن انجام دهید و سپس به سراغ دیگر فعالیت های سئو بروید تا به بهترین نتیجه ای که می خواهید برسید.

 1. کلمه کلیدی خود را در URL صفحه وارد کنید.

زمانی که شما کلمه کلیدی تان را در آدرس صفحه وارد می کنید، در واقع به گوگل و کاربران اعلام می کنید صفحه شما درباره چه چیزی است. شما در اینجا هم می توانید دقیقاً کلمه کلیدی تان یا مترادف انگلیسی آن را وارد نمائید.

 1. از URL های کوتاه، ساده و توصیفی استفاده کنید. با استفاده از این تکنیک گوگل و کاربران شما درک می کنند که صفحه شما درباره چه چیزی است.
 2. عنوان سئو و توضیحات متا شما حتماً باید شامل کلمه کلیدی تان و کاملاً جذاب باشد که باعث کلیک بیشتر بر روی سایت شما در بین نتایج جستجو شود.
 3. کلمات مرتبط (lsi keywords) می تواند به شما کمک کند تا محتوا جامع و بهتری را آماده کنید، پس حتماً از آن ها در محتوای خودتان استفاده کنید.
 4. برای تمامی تصاویر محتوا از “alt image” استفاده نمائید. این کار باعث می شود مفهوم تصاویر برای گوگل مشخص شود و هنگامی که تصویر برای کاربران لود نمی شود بدانند تصویر درباره چه چیزی بوده است.
 5. به دیگر صفحات سایتتان لینک دهید. اینکار باعث می شود ساختار بهتری در سایتتان ایجاد نمائید.
 6. محتواهای قدیمی خودتان را بروزرسانی کنید. زیرا بروزرسانی محتوا بسیار بر روی ایجاد تجربه کاربری بهتر مخاطبان و اینکه ارزشمندی آن صفحه بیشتر شود و تبدیل به محتوای همیشه سبز شود تأثیرگذار است.
 7. از تگ های عنوان H1، h2، h3 و … به اندازه استفاده کنید و در استفاده هیچ کدام از آن ها زیاده روی نکنید.
چک لیست سئو فنی

چک لیست سئو فنی

حتماً پروتکل امنیتی ssl (https) را در سایتتان فعال نمائید.  از سال 2014 به بعد https به عنوان یکی از عوامل رتبه بندی محسوب می شود. پس اگر هنوز از این پروتکل امنیتی استفاده نمی کنید وقت آن رسیده که از http به https مهاجرت کنید. انواع مختلفی گواهینامه ssl وجود داره که می توانید خریداری کنید اما در ابتدا می توانید با گواهینامه رایگان 3 ماهه شروع کنید.

نسخه های تکراری سایت خودتان را بررسی کنید. و یک نسخه را به عنوان مرجع در نظر بگیرید و بقیه آن ها را ریدایرکت کنید به نسخه اصلی یا همان مرجع!
 https://www.domain.com 
 https://domain.com 
 http://www.domain.com 
 http://domain.com 

خطاهای خزنده را پیدا و برطرف کنید. شما می توانید با کمک سرچ کنسول گوگل به سرعت تمامی خطاهای خزش را شناسایی نمائید. شما با کمک این ابزار می توانید هم خطاهای مربوط به صفحات را پیدا کنید و هم صفحاتی که به خوبی ایندکس می شوند و مشکلی ندارند را بررسی نمائید.

هر خطایی که در این ابزار برای URL های مختلف سایتتان مشاهده می کنید با سرعت از آن نگذرید و علت آن خطا را بررسی کنید. اینگونه خطاها را نیز مانند خطای 404 (در دسترس نبودن صفحه) و … نادیده نگیرید و آن را سریعاً رفع نمائید زیرا تأثیر بسزایی بر روی سئو وبسایت شما دارند.

سرعت سایت خود را بهبود ببخشید. سایت های کند واقعاً تأثیر خیلی بدی روی تجربه کاربری دارد و کاربران را آزار می دهد. گوگل همچنین در سال 2021 تأکید بر تمرکز بیشتر بر روی تجربه کاربری دارد. پس اطمینان حاصل کنید که سرعت سایت شما خوب است و خیلی سریع کاربران می توانند صفحات مختلف سایت شما را مشاهده کنند. هر چقدر هم که محتوای بسیار جذابی داشته باشید اما سرعت سایتتان کند باشد بسیاری از کاربران سایت شما را ترک می کنند و هیچکس از کار کردن با یک سایت کند خوشش نمیاید.

برای بررسی سرعت سایت ابزارهای مختلفی وجود داره. ابزار PageSpeed ​​Insights Google یکی از ابزارهای سنجش سرعت سایت هستش که برای گوگل می باشد و با استفاده از این ابزار می توانید سرعت سایتتان را مشاهده نمائید و راهکار های بهبود آن را نیز بررسی کنید.

پیوندهای داخلی و خارجی شکسته را برطرف کنید. پیوندهای شکسته نشانه دیگری از تجربه نامناسب کاربر است. هیچ کس نمی خواهد روی پیوندی کلیک کند و متوجه شود که آنها را به صفحه مورد انتظار نمی رساند.

اطمینان حاصل کنید که سایتتان موبایل فرندلی است. سایت شما باید با موبایل سازگار باشد. از آنجایی که روزانه تعداد افرادی که از موبایل استفاده می کنند و بسیاری از جستجو ها با موبایل است یکی از عوامل اصلی رتبه بندی سایت نمایش درست آن وبسایت در سایز های مختلف به خصوص موبایل است. همچنین شما می توانید با ابزار تست موبایل فرندلی گوگل سازگاری وبسایت خودتان را در موبایل بررسی نمائید.

در صفحات خود حتماً از اسکیماها یا همان داده های ساختار یافته استفاده کنید تا گوگل مفهوم سایت شما را بهتر درک کند. اگر قبلاً از اسکیماها استفاده نمی کردید از امروز حتماً از آن ها استفاده کنید اما این به آن معنا نیست که در آن زیاده روی کنید.

پرسش و پاسخ

 1. حسام محمدی میگوید:

  سلام و عرض خسته نباشید واقعاً این مقاله بار محتوایی خیلی خوبی داشت. مخصوصاً اینکه بعضی جاهارو با رنگ دیگر مشخص کردید و متمایز کردید نسبت به قسمت های دیگر مطلب… در کل واضح و عالی بود بنده خودم سئوکار هستم و مرتب مقالات مختلف سئو رو مطالعه می کنم و همشون تقریباً شبیه هم هستن اما برخی از مطالبی که قرار میدید واقعاً در هیچ وبسایتی مشاهده نکردم ممنون از زحماتی که میکشید.

  • مدیر آژانس دیجیتال مارکتینگ آریا میگوید:

   باسلام و احترام آقای محمدی عزیز ممنون از وقتی که برای مطالعه این مقاله گذاشتید و دیدگاهتون رو با ما به اشتراک گذاشتید. آرزوی موفقیت روزافزون برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *