اصول سئو داخلی : سئو تکنیکال و سئو محتوا

اصول سئو داخلی

اصول سئو داخلی به ساده ترین زبان به کلیه فعالیت­ هایی چون بهینه سازی کد ها، چک کردن فاکتورهای فنی سایت، بهینه سازی محتوا و …که جهت اصلاح ساختار سایت صورت می گیرد گفته می شود. متخصصین اصول سئو داخلی پروسه سئو داخلی را به دو بخش سئو تکنیکال و سئو محتوایی تقسیم می کنند. برای اینکه یک وب سایت در صفحه جستجوی گوگل در ازای کلمه کلیدی هدف جایگاهی پیدا کند، لازم است در ابتدا یکسری زیرساخت قوی اولیه فراهم شود. برای فراهم کردن این زیرساخت ها باید اصول سئو داخلی مورد استفاده قرار گیرد. اصول سئو داخلی با استفاده از یکسری تکنیک های پایه، زیرساخت پایه را برای وب سایت فراهم می کند. در ادامه قصد داریم جامع ترین اصول سئو داخلی سال 2020 را برای مدیران وب سایت یا افرادی که در زمینه تولید محتوا سئو فعالیت دارند به طور مفصل توضیح دهیم.

تعریف سئو داخلی و اهمیت اصول سئو داخلی در پروسه سئو محتوا سایت

قبل از تعریف سئو و اصول سئو داخلی باید با یک مثال این مفهوم را به زبان ساده برای شما شرح دهیم. یک ساختمان را در ذهنتان مجسم کنید، حالا شما به عنوان یک نما کار ساختمان قصد دارید روی زیباسازی نما آن ساختمان کار کنید. اولین گام برای اینکه نمای ساختمان زیبا جلوه کند چیست؟ قبل از هر چیز باید ساختمان از زیر ساخت خوبی برخوردار باشد. اگر ساختمان از زیر ساخت خوبی برخوردار نباشد، خبره ترین نماکار ساختمان نیز نمی تواند نمای زیبایی را برای آن ساختمان ایجاد کند. این مسئله در خصوص وب سایت نیز صدق می کند، به این معنی که یک وب سایت باید در ابتدا ساختار اولیه خوبی داشته باشد و اصول سئو داخلی روی آن به خوبی اجرا شده باشد تا مراحل بعدی سئو وب سایت شامل سئول خارجی بتواند روی آن موثر واقع شود. به کلیه فعالیت­ هایی چون بهینه سازی کد ها، چک کردن فاکتورهای فنی سایت، بهینه سازی محتوا و …که جهت اصلاح ساختار وب سایت صورت می گیرد در اصطلاح سئو داخلی (On-Page SEO) گفته می شود. این تعریف ساده ترین تعریف برای سئو داخلی است. متخصصین سئو داخلی، اصول سئو داخلی  را به دو بخش تقسیم کردند که این دو بخش شامل سئو تکنیکال و سئو محتوایی می باشد. در ادامه در مورد هر یک از این دو بخش را بطور مفصل برای شما شرح می دهیم.

خواندن این مطلب!  Moz Pro چیست؟ چرا باید اکانت Moz Pro تهیه نمائیم؟

سئو محتوایی

به کلیه تکنیک هایی که به بهینه سازی محتوا وب سایت کمک می کند سئو محتوایی می گویند از این جهت که گوگل در سال های اخیر به محتوای موجود در وب سایت توجه زیادی دارد، لازم است محتوا سایت به خوبی توسط متخصص سئو کار مورد بررسی قرار گیرد تا محتوای بکار رفته بی کیفیت نباشد. جهت بررسی کیفیت محتوا مطالب موجود در سایت می توان از الگوریتم های مختلفی چون پاندا استفاده کرد. سئو کار باید دقت داشته باشد که محتوا موجود در وب سایت به هیچ وجه نباید از سایت های دیگر کپی شده باشد. چنانچه مطالب موجود در وب سایت کپی باشد گوگل این مسئله را براحتی تشخیص می دهد و در ازای محتوا کپی شده، سایت را جریمه می کند. با جریمه شدن وب سایت رتبه آن در گوگل پایین می آید. نکته بعدی که باید به آن دقت کرد این است که محتوا که در وب سایت قرار داده می شود باید از کیفیت بالای برخوردار باشد و از بکار بردن مطالب بی کیفیت در وب سایت باید پرهیز کرد در غیر این صورت گوگل امتیاز منفی برای وب سایت در نظر می گیرد. برای سفارش تولید محتوا سئو شده و کاملا حرفه ای می توانید با شرکت دیجیتال مارکتینگ آریا تماس حاصل فرمائید.

اصول سئو داخلی

سئو تکنیکال از اجزا تشکیل دهنده اصول سئو داخلی می باشد

در اصول سئو داخلی به کلیه تکنیک هایی که موجب بهینه سازی ساختار فنی سایت می شوند سئو تکنیکال گفته می شود. در سئو تکنیکال باید یکسری آیتم ها بطور دقیق مورد بررسی قرار گیرد. آیتم های که در سئو تکنیکال باید مورد بررسی قرار گیرد  شامل موارد زیر می باشد.

 1. بررسی متا تگ ها (meta tag): متا تگ در واقع به قسمتی از محتوا یک سایت گفته می شود که کاربران نمی توانند آن را ببینند یا به عبارتی از دید کاربران مخفی است. متا تگ ها حاوی اطلاعاتی برای موتور های جستجو هستند و در کد های html سایت قرار می گیرند. اولین گام در رعایت اصول سئو داخلی این است که سئو کار متا تگ های بکار رفته در وب سایت را بررسی کند و  از کاربرد صحیح و مناسب این متا تگ ها اطمینان حاصل کند. مهمترین متا تگ های مورد توجه در اصول سئو داخلی شامل متا تگ تایتل (title tag)، متا دسکریپشن (meta description)، متا تگ روبوت (meta robot) و متا ویو پورت (viewport) است.
 2. سرعت لود صفحات سایت: نکته بعدی که باید توسط سئو کار مورد بررسی قرار گیرد بررسی سرعت لود صفحات سایت است. بررسی سرعت لود صفحات وب سایت با استفاده از ابزار جی تی متریکس صورت می گیرد. سرعت لود صفحات وب سایت اگر کمتر از 4 ثانیه باشد قابل قبول است. چنانچه سرعت لود صفحات یک سایت بیشتر از 4 ثانیه باشد به این معنی است که صفحات سایت دیر لود می شوند و مخاطب رغبت نمی کند تا زمان زیادی را منتظر بماند تا صفحات وب سایت لود شود و محتوایات آن را ببیند.
 3. استفاده از قالب های ریسپانسیو: امروزه کاربران از طریق دستگاه هایی مختلفی مانند موبایل، تبلت و … وارد سایت ها می شوند بنابراین لازم است سایت در هر یک از این دستگاهها به خوبی نمایش داده شود. یکی از اصول سئو داخلی استفاده از قالب های رسپانسیو است که نقش مهمی را در رنکینگ وب سایت در گوگل دارد.
 4. بررسی ساختار یو ار ال ها (URL): یک سئو کار باید URL های سایت را به دقت مورد بررسی قرار دهد و از کوتاه، صحیح و خوانا بودن آن ها اطمینان حاصل کند. 5-3 کلمه ابتدایی URL نقش مهمی را در رنکینگ وب سایت دارد.
 5. ثبت نقشه سایت در گوگل: یکی از اصول سئو داخلی جهت بهینه سازی و بالا بردن رتبه سایت در گوگل ثبت نام در گوگل سایت مپ دایرکتوری است.
 6. انتخاب عناوین صحیح برای صفحات بر اساس اصول سئو: مهم ترین قسمت سئو تکنیکال انتخاب عناوین صحیح برای هر صفحه است. برای نوشتن عناوین صفحه باید به ترتیب زیر عمل کنید:
 • ابتدا کلمه کلیدی را در عنوان قرار دهید.
 • کلید واژه یا نام صفحه/ محل (اجباری نیست)/ نام کسب و کار
 • عنوان انتخاب شده باید حاوی 60-55 کاراکتر باشد.
 • سعی کنید عنوان مورد استفاده شما منحصر به فرد باشد.
خواندن این مطلب!  CTR چیست و افزایش نرخ CTR به چه صورت است؟

اصول سئو داخلی

 1. بررسی لینک های داخلی صفحات: بر اساس اصول سئو تکنیکال باید لینک های داخلی صفحات را بررسی کنید تا لینک های خراب یا شکسته در آن وجود نداشته باشد.
 2. نصب و راه اندازی وب مستر (Webmaster) و آنالیتیکس (Analytics): یکی از مهم ترین اصول سئو داخلی ثبت وب سایت در وب مستر و آنالیتیکس می باشد. چنانچه وب سایتی در وب مستر و آنالیتیکس ثبت شده باشد، وب سایت ایده آلی برای گوگل محسوب می شود.
 3. بررسی تگ کنونیکال (rel=canonical): برای این که موتور جستجوی گوگل صفحه اصلی وب سایت را از میان صفحات تکراری که در وب سایت به ناچار ایجاد کردیم تشخیص دهد باید از تگ کنونیکال استفاده کنیم. به عبارت دیگر با تگ کنونیکال گوگل را از سردرگمی نجات می دهیم و به آن می فهمانیم که کدام صفحه، صفحه اصلی وب سایت است.

در نهایت بعد از بررسی و اجرای دقیق دو بخش مهم اصول سئو داخلی یعنی سئو محتوا و سئو تکنیکال در وب سایت، می توانید به سمت اصول سئو خارجی بروید و آن را مورد بررسی قرار دهید و اجرا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *