پیلار پیج (ستون محتوا) چیست؟ + 5 مرحله برای ایجاد صفحات ستون!

ستون محتوا

وقتی تولید محتوا کارآمد بزرگترین چالش برای بازاریابان محتوا می باشد پی میبریم که تولید محتوا کار چندان آسانی هم نیست.  صفحه ستون در واقع ایجاد یک محتوای بسیار طولانی نیست. شما می توانید صفحاتی ایجاد کنید که اطلاعات جامع و کاملی به کاربران بدهید و محتوا مختصری نیز داشته باشید. هدف نهایی در این صفحات ارائه اطلاعات جامع و کامل است نه صرفاً ایجاد محتوای طولانی! باید مفهوم پیلار پیج یا صفحه ستون را درک کنید تا بتوانید از آن در وبسایتتان به خوبی استفاده کنید. برای درک بهتر مفهوم پیلار پیج با شرکت دیجیتال مارکتینگ آریا در ادامه این آموزش همراه باشید.

توضیحات این مقاله را به صورت صوتی گوش دهید!

پیلار پیج یا ستون محتوا چیست؟

پیلار پیج یا ستون محتوا شامل صفحاتی می شود که می تواند به بخش های کوچک تر تقسیم شود. برای مثال اگر مقاله درباره الگوریتم های گوگل بخواهیم بنویسیم باید یک صفحه ستون بسازیم که بتواند تمامی الگوریتم ها را معرفی کند و توضیحات مختصری درباره هر یک از آن ها بدهد سپس در توضیحات هر قسمت به مقاله مربوطه که توضیحات کامل تری درباره آن الگوریتم دارد لینک داده شود. اگر محتوایی دارید که نمی تواند به بخش های کوچک تر تقسیم شود نمی توان آن را پیلار پیج تصور کرد.

همانطور که قبل به آن اشاره کردیم این صفحات حتماً نباید طولانی باشند اما باید تمام بخش ها را پوشش دهد به تصویر زیر نگاهی بیاندازید تا بهتر این موضوع را درک کنید.

درک صحیح پیلار پیج
درک صحیح پیلار پیج

استفاده از ستون محتوا یک روش بازاریابی بسیار عالی برای ارائه مطالب مناسب در زمان مناسب به کاربران است که گوگل نیز به شدت از این روش استقبال می کند و می توانید با این روش با یک تیر دو نشان را بزنید!

چگونه یک ستون محتوا عالی ایجاد کنیم؟

اولین کاری که باید برای ایجاد این صفحات ایجاد کنید این است که مشخص کنید این صفحات چه موضوعاتی را می تواند در خودش بگنجاند و پوشش دهد و سپس بهترین استراتژی را برای یک محتوای کارآمد و موثر در آن پیاده سازی نمائید. تصور کنید می خواهید درباره موضوعی با افراد مختلف مصاحبه کنید، هر کدام از آن ها اطلاعات مختلفی دارند که تمامی این اطلاعات را می توانید گردآوری کنید و در یک مطلب به دیگران ارائه کنید. حال این مطلب که بسیار جامع و کامل است بسیاری موضوعات را تشکیل داده که درباره هر کدام از آن ها کمی اطلاعات به افراد داده اید. اما کاربران برای درک بهتر هر یک از این موضوعات در این مطلب نیاز به توضیح کامل تری دارند. اینجاست که باید شاخه های محتوا را ایجاد کنید تا کاربران را به آن موضوع خاص که معمولاً به یک کلمه کلیدی کاملاً هدفمند اشاره دارد هدایت کنید.

ایجاد محتوای پیلار
ایجاد محتوای پیلار

پس یک پیلار پیج عالی باید هر بخشی که کاربران به اطلاعات بیشتری در آن موضوع نیاز دارند به صفحه مربوطه هدایت کند. پس ستون محتوا می تواند باعث شکل گیری بسیاری از صفحات دیگر بشود که ایجاد این صفحات در کنار یکدیگر مدل محتوایی تاپیک کلاستر را شکل می دهد. این سبک محتوا بسیار حرفه ای و هدفمند است و مزایای بسیاری دارد که مهمترین آن ها می تواند ایجاد ساختار مناسب و ارائه اطلاعات درست زمانی است که کاربران به آن نیاز دارند.

5 گام برای ایجاد ستون محتوا عالی

  1. شناخت مخاطب | خواندن مطلب پرسونای خریدار
  2. نیاز مخاطبان شما چیست (وقتی کاربران آن موضوع را سرچ می کنند به چه چیزی نیاز دارند و به دنبالش هستند؟)
  3. ایجاد محتوای فوق العاده که یک سر و گردن بهتر از دیگر مطالب درباره این موضوع باشند.
  4. تبلیغ صفحه ستون (می توانید از دیگر مطالب سایتتان به پیلار پیج خودتان لینک دهید مخصوصاً از خوشه های این محتوا!)
  5. پیلار پیج خودتان را به صورت مداوم بروزرسانی کنید.

بسیاری از بازاریاب ها و مدیران وبسایت تصور می کنند باید هر روز مقالات و پست های بسیار زیادی منتشر کنند و هیچ توجهی روی کیفیت مطالب ندارند. ایندکس صفحات زیاد باعث ایجاد ترافیک برای شما نمی شود بسیاری از وبسایت ها که بر روی کیفیت متمرکز شده اند توانسته اند رضایت مخاطبان را بدست بیاورند و نتایج بسیار خوبی در موتورهای جستجو بگیرند. تحقیقاتی که توسط موسسه بازاریابی B2B انجام شده گزارش می دهد که 73 درصد از بازاریابان فکر می کنند پست ها و مقالات وبلاگ موثرترین نوع برای ایجاد ترافیک و تبدیل مخاطبان است. اما 27 درصد تلاش های خود را موفق می دانند. مشکل کجاست؟

b2b و محتوا

واقعیت این است که تولید محتوای خوب به این آسانی نیست، خصوصاً وقتی وبسایت های متعددی هر روزه صفحات خود را بروزرسانی می کنند و کیفیت آن را ارتقا می دهند. بین وبسایتی که فقط محتوای بی ارزش تولید می کند تا وبسایتی که محتوای جذاب و عالی تولید می کند تفاوت بسیار زیادی است. همیشه کیفیت محتوا حرف اول را می زند پس باید برای تمامی مطالب وبسایتتان خصوصاً ستون های محتوا وقت زیادی بگذارید تا دیگران به عنوان بهترین منبع در آن موضوع شما را بشناسند.

رند فیشکین صاحب وبسایت moz ستون های محتوا را به عنوان محتوای 10 برابری معرفی کرده این به این معناست که ستون های محتوا شما باید 10 برابر محتواهای عادی شما ارزش ایجاد کنند و صفحات بسیار قوی باشند.

منابع : https://www.singlegrain.com/blog-posts/content-marketing/5-steps-to-developing-successful-pillar-content/

پرسش و پاسخ

  1. امیرحسین میگوید:

    سلام و عرض ادب… مقاله جامع و مفیدی بود پیلار پیج ها در واقع مهمترین صفحه مدل خوشه ای محتوا محسوب میشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.