طراحی سایت خبری

طراحی سایت خبری

مطمئنا این اتفاق بارها در طول روز برای شما نیز رخ داده که به هر دلیلی، وارد دنیای اینترنت شده و سایت‌های مختلف را با هدف اطلاع از اخبار جدید مرور می‌کنید. امروزه به دلیل اینکه اینترنت به بخشی جداناپذیر از زندگی‌مان تبدیل شده بسیاری از کسب‌وکارها به حوزه فناوری و دیجیتال مارکتینگ روی آورده‌اند که یکی از این حوزه‌های فعال و پرمخاطب؛ سایت‌های خبری بوده است. اما طی تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته، حدود 94درصد از مردم به این نوع از سایت‌ها بی‌اعتمادند که یکی از اصلی‌ترین دلایل آن‌ها عدم طراحی صحیح این قبیل از سایت‌ها می‌باشد. معمولا گفته می‌شود در حین طراحی سایت خبری نباید محتوای زیادی را در آن بارگذاری نمود بدون توجه به اضافه کردن تصاویر و ویدئو در آن مقاله زیرا این کار نه تنها بازدیدکنندگان سایت را از بین می‌برد بلکه در سئو سایت نیز تاثیرگذار خواهد بود.

هر چقدر که می‌خواهید بگویید محتوا پادشاه است اما سایت خبری تنها زمانی می‌تواند نتیجه بخش باشد که واکنش‌گرا و سرعت بالایی را دربر داشته باشد. البته استفاده از پلاگین‌ها، فشرده‌سازی و استفاده از روش‌های دیگری که سرعت صفحات سایت شما را بیشتر می‌کند، میزان پرش کاربران از سایت شما را کاهش خواهند داد و نرخ تبدیل را بهبود خواهد بخشید. اما سوالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول می‌کند این است که در طراحی سایت خبری باید به چه نکاتی توجه نمود؟ چگونه از طریق سایت‌های خبری مخاطبان را تحت تاثیر قرار داد؟ با توجه به این سوالات در نظر داریم در ادامه این مقاله توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم با ما همراه باشید. 

چرا مردم خبرهای آنلاین را می خوانند؟

در دهه گذشته و ظهور اینترنت در زندگی افراد، یکی از شغل‌هایی که دستخوش تغییرات و آسیب‌های زیادی شد، روزنامه‌نگاری بود. درواقع روزنامه‌نگاری به مرحله‌ای وارد شد که در آن سازمان‌های خبری کمتری، تمایل داشتند تا در زمینه‌های اینترنتی سرمایه‌گذاری کنند. اصلی‌ترین دلیل آن هم ترس از جایگزینی اینترنت به رسانه‌های سنتی بوده است. با این حال، روزنامه‌ها تلاش می‌کنند با کاهش داستان‌ها، اضافه‌کردن تفاسیر و به ویژه استفاده از رسانه‌های اجتماعی، با کاهش علاقه‌ خوانندگان خود مبارزه کنند. یکی از اساتید رسانه در مدرسه روزنامه‌نگاری در نیویورک بر این عقیده‌ است که دلارهایی که روزی صرف تبلیغات روزنامه‌ها می‌شد، هم اکنون در دنیای دیجیتال خرج می‌شود و همین دلیلی بر کمرنگ بودن روزنامه‌ها شده است.

درواقع امروزه کمتر جوانی را می‌توانید پیدا کنید که با دنیای اینترنت آشنایی نداشته باشد و به سمت وب مهاجرت نکند. به‌گونه‌ای آمار نشان می‌دهد درصد افراد 29 سال که به سراغ مطالعه سایت‌های خبری می‌روند از 34درصد به 59درصد افزایش داشته‌اند و روزنامه‌ها با 28درصد کاهش مواجه شده‌اند. با نگاهی به آمار می‌توان به اهمیت سایت‌های خبری پی برد. تمامی این دلایل را می‌توان عاملی دانست که صاحبان سرمایه به سراغ طراحی سایت خبری می‌روند. اما مطمئنا خبرهای آنلاین مزیت‌های دیگری را نیز با خود به همراه دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  •  مزیت اول طراحی سایت خبری و در دسترس قرار دادن خبر های آنلاین ریگان بودن آن است. 

  •  چند وظیفه را برعهده دارند. 

  •  گزینه‌های زیادی را برای مطالعه پیش‌روی افراد قرار می‌دهند. 

  •  طی 24 ساعت شبانه‌روز آپدیت می‌شوند. 

  •  قابلیت سفارشی‌سازی دارند. 

  •  امکان بحث در رابطه با یک خبر را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. 

  •  نقطه نظرات زیادی را در برمیگیرد. 

  •  امکان اشتراک‌گذاری آن‌ها در رسانه‌های اجتماعی وجود دارد. 

اگر کمی به دنیای اطرافمان نگاه کنیم به خوبی می‌توانیم این مسئله را متوجه شویم که رسانه‌های خبری آنلاین جزء تنها رسانه‌هایی بوده‌اند که همواره رشد کرده‌اند در صورتی که روزنامه‌های تلویزیونی و مجلات و سایر رسانه‌های فعال در حوزه خبر نه تنها رشد مخاطب داشته‌اند بلکه توجه زیاد مردم به عصر ارتباطات و دنیای اینترنت و وب‌سایت آن‌ها را وادار کرده تا به این دنیای بزرگ وارد شده و کسب‌وکار خود را زنده و سرپا نگه‌دارند.

در طراحی سایت خبری باید به چه نکاتی توجه نمود؟

هیچ اهمیتی ندارد که سایت خبری دارید یا هر سایت دیگری در هر صورت شما باید به نکاتی توجه داشته باشید. حال به عقیده بسیاری این مسئله در سایت‌های خبری اهمیت ویژه‌ای دارد. از همین رو برخی از این نکات را خدمت شما معرفی می‌کنیم؛

ناوبری واضح

در وهله اول باید بدانید که سیستم ناوبری موجود در وب‌سایت همچون یک نقشه راه عمل می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد تا زودتر از آن چیزی که فکر می‌کنند به محتوا و مطالب خود دست پیدا کنند. اگر بتوانید در طراحی سایت خبری سیستم ناوبری را به‌طور واضح پیاده‌سازی کنید بازدیدکنندگان از تجربه خوبی که بدست آورده‌اند لذت می‌برند و سایت شما به یکی از سایت‌های محبوب آن‌ها تبدیل خواهد شد.

امنیت

طی تحقیقاتی که در سال 2015 و توسط WhiteHat Security انجام شد، مشخص شده که چیزی حدود 86درصد از وب‌سایت‌ها، آسیب‌های جدی را حداقل برای یکبار هم که شده تجربه‌ کرده‌اند. در همین سال گوگل طی گزارشی اعلام نمود که میزان هک شدن سایت‌ها 180درصد افزایش یافته است. به همین دلیل است که صاحبان سرمایه باید برای امنیت سایت خود یک فکری اساسی کنند و برای آن اهمیت قائل شوند.

یکپارچگی با شبکه‌های اجتماعی

ادغام و پیوستگی این دو سبب بهبود وضعیت سئو و بهینه‌سازی سایت شما می‌شود پس تا حد امکان در حین طراحی سایت خبری به آن توجه کنید.

سلسله مراتب بصری یک عامل مهم در طراحی سایت خبری

اهمیت ارتباط عناصر مختلف را می‌توان به وضوح با عوامل مختلفی از جمله تایپوگرافی (سرفصل‌ها، زیر عنوان‌ها، نقل قول‌ها و…)، اندازه تصویر، نحوه قرار گرفتن آن‌ها و… نشان داد. اگر شما یک بلوک بزرگ از اطلاعات را به کاربران خود نشان دهید، احتمالا 99 درصد از کابران را از دست خواهید داد. چرا که اکثر مردم به جلوه‌های بصری دقت می‌کنند و پردازنده اطلاعات نیستند.

تصاویر و آثار هنری

 تصاویر و آثار هنری زمانی که یک نوشته را هم شامل شوند، منحصر به فرد و خیره کننده هستند. به جای بمباران کاربران خود با متن های زیاد، در اولین نگاه به آنها اجازه دهید سایت خبری را با استفاده از گرافیک جذاب مورد بررسی قرار دهند و محتوا خود را پیدا کنند. برای موفقیت بیشتر سعی کنید از تصاویر با کیفیت استفاده نمایید.

کلام آخر

در طی چندین سال اخیر تحقیقات گسترده‌ای در راستای طراحی سایت خبری صورت گرفته و همواره افراد صرف نظر اینکه چه نوع خبرهایی را پوشش می‌دهند باید به این چالش بپردازند که از نمایش محتویات زیاد که هیچ تصویر و ویدئو ای در آن استفاده نشده جلوگیری کنند زیرا این مسئله می‌تواند بسیاری از جنبه‌های سایت‌ها را با مشکل مواجه کند. در این صفحه تلاش کردیم برخی از مواردی را که در حین طراحی سایت خبری باید به آن توجه شود را خدمت شما معرفی کنیم. البته باید بدانید که مطمئنا نکات زیاد دیگری در این زمینه وجود دارد از همین‌رو توصیه می‌کنیم با مراجعه به بخش تماس باما و برقراری تماس با مشاوران و کارشناسان شرکت دیجیتال مارکتینگ آریا تمامی سوالات موجود در ذهنتان را مطرح کرده و پاسخی مناسب برای آن دریافت کنید.