لینک داخلی چیست ؟ آموزش 0 تا 100 لینک دهی داخلی

لینک داخلی چیست؟ لینک های داخلی در واقع به همان لینک هایی گفته می شود که به صفحات همان دامنه اشاره کرده باشد. همانطور که از اسم آن نیز معلوم است کاملاً با لینک خارجی که به دامنه های دیگر لینک شده است تفاوت دارد. اگر بخواهیم آن را به ساده ترین روش ممکن توضیح دهیم لینک داخلی پیوندی است که به صفحه دیگری در همان وب سایت اشاره دارد. در این آموزش می خواهیم به چگونگی و مفهوم لینک سازی داخلی بپردازیم و آن را از صفر تا صد به شما آموزش دهیم. اما قبل از هر چیزی باید اهمیت این لینک ها را در سئو بدانید.

چرا لینک داخلی در سئو اهمیت ویژه ای دارد؟

در واقع لینک داخلی به موتورهای جستجوگر به خصوص گوگل کمک می کند تا تمامی صفحات سایت شما را پیدا کند و اگر ساختار مناسبی را در این لینک ها ایجاد کرده باشید، درک بهتری از سایت شما خواهد داشت. همچنین اگر از این لینک ها به درستی و به جا استفاده نمائید می تواند کمک بسیار زیادی به بهتر شدن رتبه سایت شما در گوگل بکند و در کل می توان گفت برای اینکه جزو رتبه های برتر این موتور جستجوگر باشید نیاز است تا لینک سازی داخلی را به خوبی در سایتمان انجام دهیم.

بهترین روش برای ساختن این لینک ها چیست؟

بهترین روش استفاده از کلماتی که غنی از کلیدواژه تان است می باشد. منظورم از کلیدواژه بسیار واضح است، کلماتی که می خواهید رتبه خودتان را در آن بهبود ببخشید و آن صفحات هدف را در آن کلمات در رتبه های برتر مشاهده کنید. اما کار به اینجا ختم نمی شود، برای بهبود آن ها نیز می توانید بین این لینک ها فاصله بیاندازید و تمامی این لینک های داخلی را در یک پاراگراف قرار ندهید. اشتباهی که بسیاری از سئوکارها مرتکب می شوند این است که در یک صفحه تعداد خیلی زیادی لینک داخلی قرار می دهند که نه تنها از آن به نفع خود استفاده نمی کنند بلکه از آن ها به ضرر وبسایتشان استفاده می کنند. پس بهتر است در لینک های داخلی نیز زیاده روی نداشته باشیم. البته بسیاری افراد این باور غلط را دارند که هر چقدر لینک داخلی در یک صفحه قرار دهیم هیچ مشکلی برای سئو سایت ما نخواهد داشت و فقط لینک های خارجی زیاد برای سئو مشکل ساز است. اما این یک باور کاملاً غلط است. سعی کنید در هر نوع لینک زیاده روی نکنید، زیرا هم رضایت کاربران و مخاطبان سایتتان را از دست می دهید و هم رضایت گوگل را از دست خواهید داد.

بهتر است به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که لینک های داخلی فقط لینک های موجود در متن شما نیستند شما در هدر و فوتر وبسایتتان احتمالاً لینک هایی دارید که به صفحات مهم وبسایتتان لینک شده است و آن ها هم لینک داخلی به حساب می آیند. همچنین دقت داشته باشید از کلمات هدف در لینک داخلی تان استفاده کنید. به طور مثال در تصویر زیر مشاهده می کنید این لینک در یکی از صفحات وبسایت ما است که کمک کرده تا صفحه مورد نظر ما با کلید واژه ما در گوگل رتبه مناسبی پیدا کند.

"لینک داخلی

همچنین باید بدانید که قرار دادن لینک های داخلی در بالای صفحه شما می تواند بانس ریت را کاهش دهد و زمان ماندگاری کاربر را در سایتتان بیشتر کند و سئو وبسایتتان را بهبود ببخشد. رعایت همین نکته باعث می شود که کاربر زمان بیشتری را در سایت شما بگذراند و صفحات مختلفی از سایت شما را بررسی نماید و این پیغام را به گوگل می رساند که کاربر از بودن در سایت شما لذت می برد و سایت شما را نیز به همین نسبت بیشتر به کاربران نشان می دهد. گوگل بارها این نکته را به سئوکاران و وبمستران گوشزد کرده که سایت خودتان را برای مخاطبان و کاربران بهینه کنید و اولویت خودش را نیز در آپدیت های جدیدش بر همین اصل کلیدی قرار داده است. پس قبل از هر فعالیتی از خودتان بپرسید آیا این کار مورد رضایت مخاطبان من است یا خیر.

لینک داخلی

بهتر است در بعضی مواقع یک و یا دو لینک را در بالای صفحه قرار دهید تا کاربر زمان بیشتری را در سایت شما بگذراند.

لینک های فالو (follow links)

اگر می خواهید از طریق لینک های داخلی وبسایت ارزش یا همان آتوریتی صفحات را بیشتر کنید حتماً باید از لینک های فالو استفاده نمائید. شاید با خودتان بگویید که این موضوع کاملاً واضح است که باید از این نوع لینک ها استفاده کنیم، اما گاهاً دیده شده که مدیران وبسایت از لینک های نوفالو برای لینک سازی داخلی استفاده می کنند. البته که در بسیاری از این موارد به خاطر این است که از افزونه های لینک داخلی استفاده می کنند که تمامی این لینک ها را به صورت نوفالو قرار میدهد. حال که صحبت از این افزونه ها شد پیشنهاد می کنم به هیچ عنوان از این افزونه ها استفاده نکنید و برای ساختن لینک های هدفتان وقت بگذارید. با این کار برای کاربرانتان نیز ارزش بیشتری قائل شدید و مطلب جذاب تر و بهتری خواهید داشت.

برای کمک به ایجاد ساختاری درست در وبسایتتان از لینک های داخلی استفاده کنید. گوگل معمولاً تمام صفحات مهم در یک وب سایت را پیدا و فهرست می کند. اما اگر تعداد زیادی صفحه در وبسایتتان دارید ، گوگل ممکن است درصد خاصی از صفحات سایت شما را فهرست بندی کند. اینجاست که لینک های داخلی اهمیت بسیار ویژه ای پیدا می کنند. لینک های داخلی پیدا کردن صفحات در سایت شما را برای گوگل آسان می کند.

در یک صفحه ، موتورهای جستجو برای فهرست کردن صفحات در شاخص های کلیدی خود ، باید محتوا را مشاهده کنند. آنها همچنین برای یافتن تمام صفحات وب سایت باید به ساختار پیوند خزنده یا ساختاری که به الگوریتم عنکبوت گوگل اجازه می دهد مسیرهای وب سایت را مرور کنند، دسترسی داشته باشند. صدها هزار سایت این خطای اساسی را دارند که پنهان کردن یا دفن کردن مسیر پیمایش لینک اصلی خود را از راه هایی انجام می دهند که موتورهای جستجو نمی توانند به آنها دسترسی داشته باشند. و این موضوع باعث شده تا آنها در به دست آوردن صفحات ذکر شده در شاخص های موتورهای جستجو به مشکل جدی بر بخورند و آن ها دیده نشود!

 در سایت های بسیاری که سئو وبسایت آن ها را بررسی می کردیم متوجه شدیم که لینک دهی صحیحی بین آن ها وجود ندارد. و بعضی صفحات دیده نمی شوند یا به اصطلاح آن صفحات “مرده” هستند.

لینک داخلی

استراتژی لینک دهی به صفحه اصلی

اگر دوست دارید ، صفحه اصلی شما به عنوان معتبر ترین صفحه در وبسایتتان باشد، از استراتژی برند سازی استفاده کنید. این کاری است که بسیاری از افراد بدون آن که حتی دلیل آن را بدانند از آن استفاده می کنند. و باید بدانید این روش برای شناخته شدن می تواند مناسب باشد اما در بسیاری از وبسایت ها استراتژی خوبی به نظر نمی رسد. پس ما آن را پیشنهاد نمی کنیم.

لینک سازی داخلی

استراتژی لینک داخلی در وبلاگ

از آنجایی که بعضی وبسایت ها مانند سایت های خبری که تقریبا تمام صفحات سایت های خبری در بخش وبلاگ آن ها است می توانند از این روش استفاده کنند. زیرا صفحه وبلاگ آن ها به تمامی صفحاتشان وصل است و آتوریتی را به آن صفحات منتقل می کند. و این روش یکی از رایج ترین روش ها برای لینک سازی داخلی به شمار می رود. اما لینک دهی داخلی برای وبسایت های فروشگاهی و شرکتی و … متفاوت است و برای دستیابی به بهترین نتیجه در گوگل باید این نکته کلیدی را در نظر گرفت. لینک سازی داخلی بسیار با اهمیت و مفید هستند که در ادامه برخی از دلایل آن را شرح دادیم. همچنین در لینک دهی داخلی می توانید از صفحه اصلی که معمولاً از اعتبار و آتوریتی بیشتری نسبت به دیگر صفحه ها برخوردار است به صفحات بسیار مهم وبسایتتان لینک دهید و آن ها را تقویت کنید.

این نوع پیوندها به سه دلیل مفید هستند:

 1. آنها به کاربران اجازه می دهند تا در یک وب سایت پیمایش کنند.
 2. آنها به ایجاد سلسله مراتب اطلاعاتی برای وب سایت داده شده کمک می کنند.
 3. آنها به گسترش ارزش پیوند (قدرت رتبه بندی) در بین وب سایت ها کمک می کنند.

در این مقاله در شرکت دیجیتال مارکتینگ آریا سعی کردیم تا به بررسی لینک های داخلی وبسایت و کمی به روش های ساخت و پیاده سازی آن ها در وبسایتمان اشاره نمائیم. اگر می خواهید درباره لینک های خارجی نیز اطلاعاتتان کامل تر شود پیشنهاد می کنیم حتما مقاله لینک خارجی و موفقیت در الگوریتم‌های رتبه‌بندی گوگل را مطالعه نمائید.

تأثیر لینک داخلی بر سئو
تأثیر لینک داخلی بر سئو

تأثیر لینک داخلی بر سئو چیست؟

یکی سوالات اصلی وبمسترها و سئوکارها میزان تأثیر و قدرت لینک داخلی بر سئو سایت می باشد. گوگل قبل از اینکه به سایت شما را رتبه بندی کند نیاز دارد تا آن صفحه را پیدا کند و بهترین راه برای این موضوع قطعاً لینک دهی داخلی می باشد. لینک های داخلی عملاً سایت شما را به هم متصل می کند و ساختار خوبی را در وبسایت شما ایجاد می کند. همچنین با کمک این لینک ها می توانید مهمترین صفحات و با ارزش ترین آن ها را بیابید و تقویت کنید تا رتبه بهتری در نتایج جستجو بگیرند.

یکی از راه های ایجاد ساختار مناسب در سایت شما ایجاد صحیح پیوند های داخلی است. هنگامی که شما لینک های داخلی با انکر تکست های درست و مناسبی انتخاب می کنید، گوگل این موضوع را درک می کند که ارتباط صفحات، رابطه بین صفحات و ارزش صفحات به درستی در وبسایت شما رعایت شده است.

برای پیاده سازی استراتژی پیوند داخلی ، موارد مختلفی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. چگونگی انجام این کار دقیقاً ، به سایت و اهداف شما بستگی دارد ، اما به طور کلی در تمامی وبسایت ها می توان گفت این هرم لینک سازی داخلی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند.

هرم ساختار سایت ایده آل
هرم ساختار سایت ایده آل

چقدر درباره محتواهای corner stone یا سنگ بنا می دانید. این محتواها عملاً شانس بسیار بیشتری نسبت به نمایش در تنایج جستجو دارند اما آیا شما ساختار مناسبی را در وبسایتتان ایجاد کردید که گوگل به راحتی این محتوا ها را بررسی کند و در نتایج جستجو آن ها را نمایش دهد؟ هنگامی که شما تخصصی در یک حوزه کاری به تولید محتوا در فضای وب می پردازید قطعا! محتواهای مرتبط زیادی در وبسایتتان دارید که مهم هستند و کاربر نیز دوست دارد آن ها را نیز بداند و مطالعه کند، سعی کنید اینگونه ارتباط را به کمک لینک سازی داخلی انجام دهید.

لینک های داخلی در مقابل لینک های خارجی

هر وبسایتی شامل لینک های داخلی و خارجی می باشد. پیوندهای داخلی صفحات و پست ها را در وب سایت خود و پیوندهای خارجی صفحات شما را به وب سایت های دیگر متصل می کنند. یک مزیت اصلی که لینک ها داخلی برای شما دارند این است که کنترل کاملی بر روی آن دارید و می توانید به صفحاتی که برایتان اهمیت بیشتری دارد لینک بدهید و رابطه خوبی بین صفحات سایتتان ایجاد نمائید.

منابع : https://moz.com/learn/seo/internal-linkhttps://yoast.com/internal-linking-for-seo-why-and-how/

پرسش و پاسخ

 1. مسعود میگوید:

  بسیار مفید و عالی… آیا لینک سازی داخلی در پیج آتوریتی هم تأثیر دارد؟ یا بهتره بیشتر وقتمان را روی لینک سازی خارجی قرار بدیم؟

  • مدیر آژانس دیجیتال مارکتینگ آریا میگوید:

   سلام و وقت بخیر دوست عزیز قطعاً تأثیر دارد. پیشنهاد می کنیم برای لینک سازی داخلی به اندازه لینک سازی خارجی زمان بگذارید تا بهترین نتیجه رو بگیرید. و قبل از اینکه به لینک سازی خارجی بپردازید حتماً ساختار سایت رو با لینک های داخلی به حد مطلوبی برسونید.

 2. hadi میگوید:

  سلام روز بخیر مقاله جامع و مفیدی بود خسته نباشید. در مورد دیگر لینک ها به جز لینک داخلی هم کاش توضیح می دادید.

  • مدیر آژانس دیجیتال مارکتینگ آریا میگوید:

   سلام دوست عزیز ممنون از وقتی که برای خواندن این مقاله گذاشتید. در این مقاله به طور کامل به بررسی لینک های داخلی پرداختیم. سعی می کنیم درباره انواع لینک ها مقالات دیگری را منتشر کنیم و هر کدام را به طور مفصل بررسی نمائیم.

 3. جعفرنجفی میگوید:

  بسیارمفید سپاسگذارم از زحمتی که میکشید ومقالها رو به صورت واضح بیان میکنید…تشکر فراوان

  • مدیر آژانس دیجیتال مارکتینگ آریا میگوید:

   خواهش میکنم آقای نجفی عزیز. ممنونم که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید سعی می کنیم روز به روز مقالات رو آپدیت کنیم و اطلاعات کامل تری رو بهتون ارائه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *