معرفی لایت هاوس گوگل و ویژگی های آن

لایت هاوس گوگل

لایت هاوس گوگل یا Google Lighthouse چیست ؟ رشد اینترنت و فضای مجازی در زندگی مردم، باعث شده است که تمامی صاحبان کالا و خدمات برای ارائه بهتر محصولات خود به دنیای وب سایت ها گام نهند. اما حضور بیشتر در این حوزه به معنای رقابت بیشتر نیز می باشد و به این ترتیب تمامی صاحبان وب سایت ها به دنبال روش هایی برای بهبود عملکرد خود هستند. لایت هاوس گوگل ابزاری است که میتواند در این حوزه برای شما بسیار کارآمد باشد.

شما هیچگاه به تنهایی نمی توانید بفهمید که تا چه اندازه وب سایت شما در بین سایر وب سایت ها عملکرد، دیزاین و مدیریت بهتری دارد. به همین دلیل نیازمند یک شاخصه بین المللی برای ارزیابی آن هستید تا در صورت نیاز، تغییراتی را در سایت خود اعمال کرده و در نهایت سود دهی بهتری را مشاهده نمایید. در ادامه با ما همراه باشید تا نکات مهم لایت هاوس گوگل را به شما معرفی کنیم.

اگر از صاحبان وب سایت ها باشید، احتمالا از خود میپرسید که یک سایت تا چه اندازه مفید است. البته معیار های مختلفی برای عملکرد وب سایت ها وجود دارد اما به طور کلی میتوان گفت چند فاکتور در بین این معیار ها از اهمیت بالاتری برخوردار است. به عنوان نمونه، اینکه سرعت لود شدن مطالب در سایت شما تا چه اندازه بالا باشد و یا اینکه دیزاین سایت شما تا چه مقدار مشتری پسند باشد، یکی از معیار های مهم است که در تمامی وب سایت ها مورد توجه قرار میگیرد. سیستم های مدیریت محتوا هم به این امر توجه زیادی داشته اند و برای آن از ابزارک های مختلفی استفاده می کنند.

قطعا سئو وب سایت هم تا حد زیادی مورد توجه است. اینکه یک سایت دارای چه ارزشی در بین سایر سایت های دیگر باشد، هم برای کاربران و هم برای موتور های جست و جو حائز اهمیت است و نقش زیادی را در اعتماد سازی مردم به همراه خواهد داشت. اما اینکه سئو چیست و چه کاربرد هایی هم میتواند برای شما داشته باشد، مطالبی است که در ادامه آن را ذکر خواهیم کرد. و شما با این ابزار بیشتر آشنا خواهید شد. اگر سایت وردپرسی دارید نیز حتماً پیشنهاد می کنیم از بسته های سئو وردپرس شرکت دیجیتال مارکتینگ آریا استفاده نمائید و شاهد رشد روزافزون سایتتان باشید.

Google Lighthouse چیست

Google Lighthouse چیست ؟ این ابزار بر اساس معیار های مختلفی، سایت شما را مورد ارزیابی قرار میدهد. در نهایت از صد هم نمره ای را به شما اختصاص خواهد داد و به این ترتیب شما میتوانید به صورت جداگانه ای، بخش های مختلف سایت خود را بررسی کرده و متوجه تغییرات لازم برای آن شوید. گوگل از زمان های گذشته مرکزی برای ارائه نوآوری های مفید و کارآمد بوده است و هم اکنون با ابزار لایت هاوس گوگل هم میتواند برای شما مفید باشد.

نکته جالب در مورد این ابزار ارائه پیشنهاداتی برای رفع مشکلات است. بسیار برای شما اتفاق افتاده است که بدانید یک مشکل اساسی در سایت یا اپلیکیشن شما وجود دارد اما نتوانید ایده مناسبی برای حل آن را پیدا کنید. لایت هاوس گوگل در واقع با ارائه این خدمت، به ابزاری بی نظیر برای تمامی دارندگان سایت ها تبدیل شده است و در حال حاضر هم مردم استقبال ویژه ای را از آن داشته اند.

Google Lighthouse چیست

مجموعه فاکتور های مورد بررسی توسط لایت هاوس گوگل، عملکرد، دسترسی کاربران، اجرا، سئو و در نهایت اپلیکیشن متناسب با وب سایت است. اگر دقیق تر نگاه کنیم، تقریبا هیچ چیزی نیست که از دید آن پنهان بماند و بنابراین میتوان گفت این ابزاری بسیار کارآمد است.

شاخصه عملکرد در لایت هاوس گوگل

بعد از پاسخ به سوال ” Google Lighthouse چیست ؟ ” باید بدانید یکی از شاخصه های آن عملکرد است که در زبان لاتین به آن performance گفته می شود. در این شاخصه، گوگل به فاکتور هایی از جمله سرعت لود شدن محتوا، سرعت لود شدن تصاویر کوچک و حجیم و همچنین تصاویر در حال حرکت توجه می کند. در حقیقت اینکه یک کاربر باید تا چه اندازه منتظر بماند تا محتوای سایت شما را مشاهده کند، برای لایت هاوس گوگل بسیار مهم است. در فضای حقیقی هم شاهد این امر هستیم که وقت، یکی از عناصر بسیار مهم برای کاربران سایت هاست و اینکه یک سایت سرعت لود شدن بالایی هم داشته باشد قطعا رضایتمندی کاربران را به همراه خواهد داشت.

هرچند که لایت هاوس گوگل برای نمره قبولی بهتر در انواع عملکرد ها به شما پیشنهاداتی را ارائه میدهد، برای بهبود سایت خود در این عملکرد، میتوانید اصولی را هم مد نظر قرار دهید. از جمله اینکه:

 • از عکس های با فرمت مختلف استفاده کنید. یکی از فرمت های متداول برای تصاویر jpg است. پیشنهاد میکنیم از فرمت هایی استفاده کنید که علاوه بر رعایت کیفیت تصاویر، حجم کمتری هم داشته باشند. یکی از این فرمت ها، webp است. این فرمت در برنامه های قدرتمند ویرایشگر تصاویر مانند فتوشاپ موجود است.
 • اقدام دیگر برای سریعتر شدن سرعت بالا آمدن وب سایت، استفاده از هاست قدرتمند است. پیشنهاد میکنیم که از هاست های بی کیفیت و ارزان قیمت چشم پوشی کنید. هاست منبع اصلی یک سایت است و اهمیت بالایی دارد. پیشنهاد میکنیم که از هاست های ابری به جای هاست های معمولی استفاده کنید. این هاست ها اندکی هزینه بیشتری برای شما دارند اما در عوض سرعت بالای آنها بسیار قابل توجه است.
 • به اخطار های وب سایت خود اهمیت دهید و آنها را سریعا رفع کنید. برخی از این اخطار ها به سرعت قابل رفع هستند اما در صورتی که مورد توجه شما قرار نگیرند، سرعت وب سایت را کند خواهند کرد.
 • توجه داشته باشید که استفاده از سیستم های امنیتی مانند https هم میتواند باعث کند شدن سرعت سایت شما گردد. علت این امر هم مشخص است. داده ها از میان مجموعه از پروتکل رمزگذاری شده باید عبور کنند و این امر موجب کند شدن سرعت آنها میگردد. اگر از صاحبان سایت های فروشگاهی هستید، چاره ای به غیر از استفاده از این پروتکل ندارید اما اگر از دارندگان سایت های دیگری هستید، میتوانید برای افزایش سرعت سایت خود از پروتکل http استفاده نمایید.

شاخصه دسترسی در Google Lighthouse چیست

اینکه سایت شما قابلیت دسترسی را برای افراد دارای معلولیت های جسمانی قرار دهید، هم یک امر اخلاقی و هم انسانی است. اکنون لایت هاوس گوگل هم این امر را یکی از شاخصه های خود قرار داده است. معلول ها هم انسان هستند و جزیی از جامعه ما هستند. پس چقدر زیباست که امکان دسترسی را برای آنها هم فراهم کنید و حضور آنها را محترم شمارید.

 برای نمره قبولی در این شاخصه شما میتوانید:

 • از رنگ های مختلف برای افراد دارای معلولیت های بینایی استفاده کنید. منظور از رنگ های مختلف، رنگ هایی است که در یک طیف واحد کنار هم قرار نگیرند.
 • میتوانید از تگ در زیر تصاویر محتوا های خود استفاده کنید. پیشنهاد میکنیم که فونت این قسمت از محتوا را اندکی کوچکتر بنویسید و همچنین از رنگ های دیگری در این فونت استفاده نمایید
 • شاید اندکی برای شما هزینه بر باشد، اما اگر متن محتوای خود را به صورت پادکست و در قالب یک فایل صوتی در زیر محتوای خود قرار دهید، میتوانید کمک ارزنده را به افراد دارای معلولیت های شنوایی نمایید. علاوه بر این هم یک ایده نو را در سایت خود به کار برده اید. بسیاری از افراد ترجیح میدهند به جای گوش دادن به موسیقی به پادکست گوش دهند تا به این ترتیب از اوقات فراغت خودشان هم استفاده مفیدی کرده باشند.

اقدامات Best Practices در لایت هاوس گوگل

شاید از نام این شاخصه متوجه عملکرد دقیق آن نگردید اما هم اکنون ما میخواهیم به بررسی دقیق آن بپردازیم. Best practices در واقع مجموعه ای از شاخصه های امنیتی را مد نظر قرار میدهد. اینکه اطلاعات کاربران در یک فضای امنی مبادله میشوند، مسئله ای است که هم برای کاربران و هم برای لایت هاوس گوگل حائز اهمیت است. به خصوص که اگر کاربری سایت شما فروشگاهی هم باشد، این شاخصه اهمیت بالاتری را پیدا میکنند.

لایت هاوس گوگل گزینه هایی را برای بهبود عملکرد در اختیار شما قرار خواهد داد و در صورتی که سایت شما نمره قابل قبولی را کسب نکند میتوانید با این فاکتور ها نمره قبولی را در آن کسب نمایید اما به طور کلی استفاده از پروتکل های امنیتی نظیر https، سورس های امن و همچنین درگاه های بانکی معتبر این نمره قابل قبول به شما داده خواهد شد. بهتر است که به این شاخصه توجه ویژه ای داشته باشید. زیرا در این صورت کاربران سریعتر به شما اطمینان پیدا میکنند که این میتواند موجب رونق یافتن کسب و کار شما گردد.

شاخصه سئو وب سایت ها در Google Lighthouse

شاخصه سئو وب سایت ها در Google Lighthouse

سئو امروزه به یکی از مهم ترین مباحث در دنیای وب سایت ها تبدیل شده است. به طور کلی سئو نمایانگر ارزش سایت شماست. مطالب سایت ها با مجموعه از کلیدواژه ها و تگ ها مشخص میگردد. حال وقتی که یک کاربر آن کلمه کلیدی را در یک موتور جست و جو نظیر گوگل سرچ میکند، سایت هایی که این کلمه کلیدی را در خود دارند بر اساس معیار هایی طبقه بندی میشوند. هر سایت هم که نمره بهتری در این معیار ها داشته باشد در رتبه بالاتری قرار خواهد گرفت. این معیار ها همان سئو سایت است.

هر اندازه که سایت شما سئو بالاتری داشته باشد، امکان دیده شدن آن افزایش پیدا میکند و این میتواند اتفاقی مورد پسند برای شما باشد. مسئله سئو به اندازه ای قابل اهمیت است که هر کس پس از طراحی سایت باید به فکر سئو آن باشد. به طور کلی سئو بالای یک سایت نشان دهنده معتبر بودن آن است و مردم به آن زودتر توجه میکنند. برای بهبود سئو وب سایت هم لایت هاوس گوگل گزینه هایی را در اختیار شما قرار خواهد داد اما ما نیز نکاتی را میدانیم که لازم است خدمت شما عرض کنیم:

 • سایت خود را به رو نگه دارید. اجازه دهید تا کاربران هر زمان که به سایت شما مراجعه میکنند، مطالب جدیدی را برای خواندن پیدا کنند و با رضایت کامل، سایت شما را ترک کنند. البته توجه داشته باشید که این محتوا ها نباید به هیچ وجه تکراری باشد. در غیر این صورت نه تنها موجب بالا نرفتن سئو سایت شما نخواهد شد؛ بلکه نتیجه عکس خواهد داد.
 • از روش های مختلفی برای بالا رفتن بازدید استفاده کنید. استفاده از بک لینک ها میتواند گزینه خوبی برای شما باشد. همچنین میتوانید با مراجعه به وب سایت های مشهور، تبلیغ خریداری کنید و به این ترتیب به تعداد کاربران سایت خود بیافزایید.
 • از کلمات مشهور تر برای مقالات خود استفاده کنید. منظور ما کلماتی هستند که امکان سرچ آنها توسط کاربران بیشتر است. هم اکنون سایت های مختلفی برای ارائه این کلمات به شما وجود دارند.
 • اگر از مراکز ارائه دهنده خدمات هستید، میتوانید دسته ای از فعالیت ها را به سایت خود ارجاع دهید. این خدمات میتوانند شامل نوبت گیری یا ارائه مشاوره باشد. همچنین میتوانید با تشکیل یک باشگاه مشتریان، مشتریان و کاربران قدیمی خود را نیز حفظ کنید.

وب اپلیکیشن

وب اپلیکیشن لایت هاوس گوگل که Progressive Web App هم نامیده می شود، شاخصه های مختلفی را در نظر دارد. اینکه سایت شما تا چه اندازه قابلیت دسترسی آفلاین را در خود قرار داده است یکی از فاکتور های مورد بررسی در این شاخصه است.

نکته دیگری که باید ذکر کنیم، تاثیر جلوه یک سایت در نمره دهی این ابزار است. جلوه هم شامل زیبایی محیط کاربری و هم شامل دسته بندی مطالب سایت است تا هر کس بتواند در سریعترین زمان ممکن به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشد. بهبود جلوه یک سایت در بالا رفتن نمره لایت هاوس گوگل بسیار تاثیرگذار است و به همین دلیل لازم است که مورد توجه شما قرار بگیرد.

محیط کاربری لایت هاوس گوگل

استفاده از لایت هاوس گوگل

تا اینجا متوجه شدیم که لایت هاوس گوگل ابزاری بسیار کارآمد برای تمامی صاحبان وب سایت هاست. این ابزار در قسمت ابزارک های گوگل کروم در دسترس است و میتوانید به سرعت به آن دسترسی داشته باشید. همچنین ابزار PageSpeed Insights نیز برای این امر در اختیار شما قرار گرفته است. تنها کافی است که آدرس دامنه سایت خود را وارد نمایید تا در کمترین مدت زمان شاهد نمره دادن این ابزار به سایت خود باشید. این ابزار در کنار سایر ابزار های گوگل در دسترس است.

لایت هاوس گوگل با مجموعه فاکتور های خود میتواند شما را در امر بهبود سایت بسیار کمک کند. بهبود سایت شما هم میتواند موجب رضایتمندی بیشتر کاربران گردد که نتیجه نهایی این امر، افزایش بازدید کسب و کار شماست. اگر سابقه استفاده از آن را ندارید، هم اکنون از آن استفاده کنید و با استفاده از پیشنهادات Google Lighthouse در جهت رفع مشکلات سایت خود گام بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *