cdn چیست ؟ تأثیر cdn روی سرعت سایت چقدر است؟

cdn چیست

cdn چیست : cdn مخفف کلمه ی Content Delivery Network است که اگر از آن استفاده کنید عملا شما یک قدم بسیار عالی در افزایش سرعت سایتتان برداشته اید. اما در این مقاله قصد داریم هر آنچه که درباره شبکه توزیع محتوا نیاز است به شما بدهیم تا با آن به طور کامل آشنا شوید.

شبکه توزیع محتوا یا cdn چیست؟

شبکه تولید محتوا را با یک کلمه شبکه تحویل محتوا (CDN) نمی توان توصیف کرد. در واقع آن سیستمی از سرورهای توزیع شده (شبکه) است که بر اساس موقعیت جغرافیایی کاربر ، منشاء صفحه وب و سرور تحویل محتوا ، صفحات و سایر محتوای وب را به کاربر تحویل می دهد. این سرویس در سرعت بخشیدن به محتوای وب سایت های دارای ترافیک بالا و وب سایت هایی که از سراسر جهان کاربر و یا بازدید کننده دارند ،بسیار موثر است.

cdn چیست

هرچه سرور CDN از نظر جغرافیایی به کاربر نزدیکتر باشد ، سریعتر محتوا به کاربر نشان داده می شود. CDN همچنین از ترافیک زیاد محافظت می کند. اگر بخواهم آن را بهتر شرح دهم و به زبان ساده تر بیان کنم باید بگویم برای مثال سرور اصلی سایت شما در ایران است و من با vpn آلمان اگر سایت شما را باز کنم باید زمان زیادی را منتظر بمانم تا سایت شما برای من لود شود اما اگر که از cdn مناسبی استفاده کنم که سرور های زیاد و مناسبی در سراسر جهان داشته باشد، سایت شما از نزدیک ترین سرور به من برای من بارگذاری می شود که سرعت سایت را به شدت زیاد بالا می برد.

خواندن این مطلب!  Moz Pro چیست؟ چرا باید اکانت Moz Pro تهیه نمائیم؟

مزایای استفاده از CDN

  1. افزایش سرعت سایت
  2. کاهش هزینه های پهنای باند
  3. افزایش دسترسی جهانی به محتوا
  4. کاهش تعداد درخواست ها به سرور اصلی
cdn چیست

CDN چیست و چگونه کار می کند؟

سرورهای نزدیک به بازدید کننده وب سایت به درخواست هر کاربر پاسخ می دهند. شبکه توزیع محتوا صفحات یک وب سایت را در شبکه ای از سرورهایی که در مکان های مختلف جغرافیایی پراکنده هستند کپی می کند و محتویات صفحه را به طور کامل ذخیره می کند. هنگامی که کاربر صفحه ای را که بخشی از یک شبکه تحویل محتوا است درخواست کند ، CDN درخواست را از سرور سایت مبدا به یک سرور در CDN که به کاربر نزدیکتر است هدایت می کند و محتوای ذخیره شده را به کاربر نشان می دهد.

CDN ها همچنین با سرور مبدا ارتباط برقرار می کنند تا محتوای دیگری را که قبلاً در آنها ذخیره نشده بود ، ارائه دهند. روند گزاف گویی از طریق CDN تقریباً برای کاربر شفاف است. تنها راهی که کاربر می تواند از CDN به آن دسترسی پیدا کند این است که URL نشان داده شده متفاوت از URL درخواستی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *