بوم مدل کسب و کار چیست؟

بوم مدل کسب و کار

بوم مدل کسب و کار چیست؟

بسیاری از افراد به دنبال پاسخی برای بوم مدل کسب و کار می باشند و در سایت های مختلف به دنبال جواب قانع کننده ای هستند، ما در این مکان به صورت مختصر و مفید به توضیح در رابطه با این موضوع خواهیم پرداخت، بوم مدل کسب و کار یک ابزار استراتژیک و مدیریتی بوده که در واقع ترجمه Business Model Canvas  نیز می باشد، این ابزار به شما این امکان را می دهد که مدل کسب و کار خود را طراحی،توصیف و اختراع کرده یا با استفاده از دانش خود آن را به چالش نیز دعوت نمایید که می توان این ابزار بسیار قدرتمند و ساده ی تصویری را به 9 بخش نیز تقسیم نمود که عبارت است از:مشتریان،ارتباط با مشتریان،ارزش پیشنهادی،کانال های توزیع، جریان درآمد، منابع و فعالیت های اصلی، شرکای تجاری کلیدی و ساختار هزینه ها، که به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با شرکت دیجیتال مارکتینگ آریا همراه باشید.

بوم مدل کسب و کار

دانلود بوم مدل کسب و کار

شما به سادگی می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه به دانلود بوم مدل کسب و کار بپردازید،همانطور که در متون بالا 9 بخش را خدمت شما معرفی کردیم در این قسمت به توضیح مختصری در رابطه با هر کدام خواهیم پرداخت که عبارت است از:

  • بخش مشتریان: بخش های مشتریان را می توان به صورت گوشه بازار، بازار انبوه،بخش بنده شده،بازار چند وجهی و متنوع نیز تقسیم بندی کرد،بنابراین در این قسمت می توان مشتریان را براساس موارد ذکر شده نیز دسته بندی نمود.
  • ارزش پیشنهادی: ارزش پیشنهادی همیشه باید از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده و نسبت به رقبای شما نیز متمایز باشد، بنابراین باید همیشه یونیک یا منحصر به فرد باشید و از خود بپرسید که چه مجموعه ای از محصولات و خدمات را برای مشتریان رونمایی کنم؟ ارزش های پیشنهادی باید به گونه ای باشد که تمامی موارد: تازگی،سفارشی سازی، عملکرد،به انجام رساندن کار محوله، طراحی،برند و خوش نامی، کاهش هزینه ها و ریسک، قیمت، قابل دسترس بودن و آسایش و راحتی را به همراه داشته باشد.
  • کانال توزیع: شرکت می تواند از طریق کانال های شرکای تجاری یا کانال خود ارزش های مشتریان را به دست آن ها برسانند، البته با ترکیبی از دو روش مذکور می توان به این امر مهم دست پیدا کرد.
خواندن این مطلب!  آشنایی با بازاریابی‌های آنلاین در قالب پرسش سئو چیست ؟

بوم مدل کسب و کار

  • ارتباط با مشتریان: امروزه بسیاری از شرکت ها با استفاده از ارتباط با مشتریان در اندیشه ی مشتری مداری می باشند که مطمئنا راز موفقیت شرکت ها در این موضوع است که می توان با روش هایی همچون:کمک شخصی اختصاصی،سلف سرویس،جوامع کاربردی و خلق مشترک و سرویس های خودکار نیز تحقق یابد.
  • جریان درآمد: روش های مختلفی به منظور جریان درآمد از هر بخش مشتریان وجود دارد که این جریان درآمد می تواند از فروش دارایی، حق اشتراک، حق استفاده، قرض یا اجاره، حق استفاده از امتیاز، حق کارگزاری و تبلیغات نیز انجام شود.
  • منابع اصلی: منابع اصلی جز دارایی های شرکت به حساب می آید که این منابع برای خلق و ایجاد ارزش به منظور هر مشتری ضروری هستند که منابع آن می تواند مالی، فیزیکی، معنوی یا انسانی باشد.
  • فعالیت های اصلی: فعالیت های اصلی به عنوان مهم ترین فعالیت های شرکت نیز محسوب می شوند.
  • شرکای کلیدی: به منظور اینکه بوم مدل کسب و کار با کاهش ریسک همراه باشد باید با سایر شرکت ها و شرکای خود همکاری لازم داشته باشند، این مشارکت می تواند با: سرمایه گذاری مشترک،همکاری استراتژیک با شرکت های رقیب یا غیر رقیب،متحد شدن در استراتژیک نیز صورت گیرد.
  • ساختار هزینه ها: به طور معمول ساختار هزینه ها دارای خصیصه هایی همچون هزینه های ثابت و متغیر می باشند که می توان به دو صورت به کاهش هزینه ها نیز پرداخت: کاهش هزینه با افزایش محدوده ی کاری و همچنین با افزایش تعداد.
خواندن این مطلب!  لندینگ پیج چیست ؟ بهترین کمک به‌منظور تحقق استراتژی‌های بازاریابی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *