طرح تجاری یا بیزینس پلن

طرح تجاری

طرح تجاری یا بیزینس پلن یک طرح از راه هایی است که به اهداف کسب و کارمون ما را هدایت می کند و این طرح در یک بازه زمانی مشخص است. برای مثال نقشه راه یعنی کارهایی که باید انجام دهیم و کارهایی که نباید انجام دهیم را در یک بازه زمانی معین مشخص می کنیم که به اهدافمان برسیم. طرح کسب و کار به زبان ساده تر در واقع همان نقشه راه ما است که سه فاکتور اصلی را در بر میگیرد. (اهداف، زمان و راه رسیدن به اهداف)

بیشتر استارتاپ ها برای جذب سرمایه گذار نیاز به طرح تجاری دقیق و مشخصی دارند تا سرمایه گذار رو قانع کنند تا در استارتاپ آن ها سرمایه گذاری کند. طرح کسب و کار فواید بسیاری برای ما دارد. یکی از مهمترین فواید آن این است که نقشه راه و مشکلات احتمالی برای ما واضح و مشخص است. برای مثال ما از پیش تأیین می کنیم که اگر راه و مسیر اول ما به مشکل برخورد از مسیر دومی که برای رسیدن به اهدافمان تأیین نموده ایم پیش برویم.

نکات مهم طرح تجاری یا بیزینس پلن

  1. چشم انداز ها یا اهدافمان باید به طور دقیق مشخص شود و بدانیم دقیقاً می خواهیم به کجا برسیم و چه مدت زمانی برای رسیدن به آن اهداف نیاز است.
  2. باید به میزان منابعی که نیاز داریم و مهمتر از آن مدیریت درست منابع توجه ویژه ای داشته باشیم.
  3. باید به طور دقیق مشخص نمائیم چه منابعی را در حال حاضر در دسترس داریم و چه منابع دیگری نیاز داریم.
  4. منابع مالی و منابع انسانی هر دو باید به طور دقیق در بیزینس پلن ما مشخص شود و چطور باید منابع مورد نیازمان را تهیه کنیم.
خواندن این مطلب!  هویت برند چیست و چه تفاوتی با تصویر برند دارد؟

راهکاری برای شروع کسب و کار

شاید در نگاه اول واقعا تمام این مواردی که درباره طرح تجاری گفته شد خیلی پیچیده به نظر برسد. به همین دلیل بهتر است در ابتدای کار طرح ساده آن کسب و کار را مشخص نمائیم و کار را شروع کنیم. در ادامه می توانیم آن طرح کسب و کار را گسترش دهیم و به جزئیات دقیق تری برای هر یک از این موارد گفته شده برسیم. بسیاری از افراد با این ایده مخالف هستند اما بسیاری از استارتاپ های موفق را میبینیم که با همین روش کارشان را شروع کرده اند و در ادامه طرح کسب و کارشان را بهبود بخشیدند و به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کردند.

اگر قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی را دارید می توانید همین حالا با شرکت دیجیتال مارکتینگ آریا تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تیم متخصص ما بهره مند شوید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *