ویژگی های یک وب سایت کاربر پسند

ویژگی های یک وب سایت کاربر پسند

بسیاری از تجارت ها ویژگی کاربردی بودن را نادیده میگیرند. این ویژگی که یکی از ویژگی های یک وب سایت کاربر پسند است، برای موفقیت هر وب سایتی ضروری است و نباید به هیچ وجه کم ارزش تلقی شود. کاربردی بودن عملکرد وب سایت شما را بهبود میبخشد و شانس موفقیت شما را دو چندان میکند. و همچنین باعث بیشتر شدن فروش و درآمد شما نیز میشود.

برای اینکه وب سایت شما موفق شود، نباید فقط به ظاهر اهمیت دهید بلکه باید روی ایجاد یک تجربه ی خوب برای کاربر نیز تمرکز کنید. به همین دلیل است که کاربردی بودن مهم است. اگر وب سایت شما کاربردی باشد از باقی رقبا پیشی خواهید گرفت. در طراحی وب، کاربردی بودن به معنای ساده سازی روش دسترسی کاربران به اطلاعات مورد نظرشان است.

روش های زیادی برای افزایش بهره وری سایت وجود دارد. در این مقاله به تشریح ویژگی های یک وب سایت کاربر پسند پرداخته ایم. این روش ها میتوانند سایت شما را در نظر کاربر جذاب کنند و شانس موفقیت شما را افزایش دهند. اگر می خواهید سایت موفق تری داشته باشید با شرکت دیجیتال مارکتینگ آریا همراه باشید و هر سوالی نیز دارید می توانید در انتهای این مقاله بپرسید تا در کمترین زمان ممکن کارشناسان ما به آن پاسخ دهند.

در ادامه 11 ویژگی یک وب سایت کاربر پسند تشریح شده اند:

ویژگی های یک وب سایت کاربر پسند

 1. سازگاری با موبایل

از آنجا که هر روزه افراد بیشتری از تلفن همراه خود برای دسترسی به اینترنت استفاده میکنند، ایجاد یک وب سایت سازگار با موبایل بسیار ضروری است.

اولین گام بررسی ظاهر وب سایت خود با موبایل است. میتوانید با استفاده از سایت تستر موبایل گوگل این بررسی را انجام دهید. اگر وب سایت شما روی موبایل بالا نمی آید، میتوانید با کمک سازنده های وب سایت موبایل تحت وب به صورت رایگان ورژن موبایل وب سایت خود را ایجاد کنید.

سازگاری با موبایل

 1. قابلیت دسترسی برای تمامی کاربران

یک وب سایت کاربر پسند باید برای تمامی کاربران از جمله کاربران نابینا، ناتوان و یا سالمند کاربردی باشد. این کاربران معمولا از اسکرین-ریدرها برای دسترسی به اینترنت استفاده میکنند. راهنمایی شماره 508 وب سایت نکاتی در مورد طراحی وب سایت به صورتی که روی اسکرین-ریدرها بدون هیچ مشکلی لود شود و برای تمامی کاربران کاربردی باشد، ارائه میدهد.

قابلیت دسترسی برای تمامی کاربران

 1. معماری اطلاعات به صورت برنامه ریزی شده

نحوه ی سازماندهی و ارائه ی اطلاعات در وب سایت شما برای کاربردی بودن وب سایت، بسیار مهم است. با این حال، این نکته معمولا نادیده گرفته میشود. امروزه این نکته از اهمیت بیشتری برخوردار شده است زیرا وب سایت ها طیف گسترده ای از اطلاعات و منابع را برای جذب بازار هدف خود ارائه میدهند. بخش های مختلف وب سایت را به خوبی طراحی و برنامه ریزی کنید و دسته بندی های مرتبی ایجاد کنید؛ اطلاعات را طوری ارائه دهید که دسترسی به آنها برای کاربران ساده باشد. همیشه خود را به جای کاربر بگذارید. اگر در وب سایت خود اطلاعات زیادی ارائه میدهید به این نکته توجه خاص داشته باشید.

 1. اطلاعات با فرمت صحیح به طوری که به راحتی اسکن و بررسی شوند.

اغلب کاربران اینترنت به جای مطالعه ی کل مطالب یک صفحه فقط آن را به صورت اجمالی بررسی میکنند. آن ها تمایل دارند تا بخش های کلیدی را بررسی کنند و ببینند محتوا برایشان کاربردی و جذاب هست یا خیر. پس باید اطلاعات را بر طبق این نکته فرم دهید. از عنوان و زیر عنوان، پاراگراف و نکات کلیدی صحیح استفاده کنید و پاراگراف ها را کوتاه نگه دارید؛ اگر به این روش عمل کنید بررسی اجمالی متن ساده خواهد شد.

 1. زمان لود شدن کوتاه

برای کاربران هیچ چیز بیش از کند بالا آمدن سایت آزاردهنده نیست. در حقیقت، سرعت پایین یکی از دلایل کم شدن بازدید سایت است. اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما در 4 تا نهایتاً 6 ثانیه لود شود. این سرعت روی رتبه بندی شما در موتورهای جستجو نیز تاثیر دارد.

میتوانید با ابزارهایی مانند Pingdom سرعت وب سایت خود را آزمایش کرده و راهنمایی هایی در مورد بهبود سرعت سایت خود به دست بیاورید. پلاگین ها و ویجت های شخص ثالث مانند ردیابی وب سایت و رسانه های اجتماعی از مهم ترین فاکتورهای موثر در سرعت لود وب سایت ها هستند. از به کار بردن بی مورد آنها خودداری کنید. زمان لود شدن طولانی یکی از علل ترک وب سایت توسط کاربران است. انتظارات کاربران در طول سال ها تغییر کرده اند. یک کاربر فقط چند ثانیه برای لود سایت صبر میکند و اگر سایت بالا نیاید به سراغ وب سایت های رقبا میرود.

زمان لود شدن کوتاه

 1. سازگاری با مرورگر

سازگاری با مرورگر یکی از ویژگی های یک وب سایت کاربر پسند است و گاهی شما آن را به راحتی نادیده میگیرید. حتی وب سایت برخی کمپانی های معروف نیز این نکته را نادیده میگیرند. این فاکتور روی برند تاثیر منفی داشته و کاربرد سایت را کاهش میدهد.

با اینکه مرورگرهای به روز بهبود یافته و کاربردی تر شده اند اما هنوز هم برخی وب سایت ها با برخی مرورگرها دچار مشکل هستند. باید اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما روی تمامی مرورگرهای معروف مانند کروم، Internet Explorer، فایرفاکس، سافاری و اپرا به درستی لود شود. رعایت این نکات ساده وب سایت شما را حرفه ای میکند.

 1. پیمایش موثر

پیمایش خوب یکی از مهم ترین جنبه ها در کاربردی بودن وبسایت است. منوهای ساده ی HTML و یا JavaScript بهترین عملکرد را دارند و روی تمامی مرورگرها و پلتفرم ها عملی هستند.

پیمایش باید clutter-free باشد. تا میتوانید تعداد آیتم های منو را کاهش دهید. منوی کشویی و یا زیر-پیمایش روی سایت های عظیم با بخش ها و صفحات زیاد کاملا کاربردی هستند.

افزونه ها در کتابخانه های HTML و JavaScript مانند Motools و Ajax امکانات بیشتری برای ایجاد سیستم های پیمایش خلاقانه ایجاد کرده اند. به مثال Mashable زیر توجه کنید.

پیمایش موثر

برای پیمایش باید به نکات بیشتری توجه کنید. جنبه های زیر را نیز باید در نظر بگیرید:

 • خصیصه های جستجوی خوب
 • چندین روش برای بررسی محتوا مانند ده گزینه ی برتر، گزینه ها با بیشترین امتیاز، معروف ترین ها و غیره
 • صفحه ی 404 سفارشی
 • لینک های داخلی مناسب
 • هدرها و فوترهای خوب
 1. رفع سریع مشکلات

رفع سریع مشکلات و پیام های نمایش داده شده روی تصویر از مهم ترین ویژگی های یک وب سایت کاربر پسند هستند. اگرچه اغلب اوقات این نکته نادیده گرفته میشود. رفع سریع مشکلات در سطح کد باعث میشود سایت با باگ روبرو نشود. نمایش پیغام خطاهای صحیح تجربه ی کاربران و کاربری سایت را بهبود میبخشد.

رفع سریع مشکلات

 1. Mark-up و Clean Code معتبر

وب سایتی که از بهترین شیوه ها و استانداردهای مربوط به طراحی وب پیروی کند، اغلب از قدرت و اطمینان بیشتری برخوردار است. همچنین اطمینان حاصل میکند که وب سایت سریع لود شود و با مرورگرها و دستگاه ها سازگار باشد. همچنین در صورت نیاز، مکان یابی و عیب یابی مشکلات آسان تر میشود.

اطلاعات بیشتر و ابزارهای mark-up معتبر روی وب سایت W3C یافت میشوند.

 1. تم رنگ های متضاد

تضاد میان تصویر زمینه ی وب سایت و محتوا یکی از مهم ترین ویژگی های یک وب سایت کاربر پسند است که هیچ وقت نباید نادیده گرفته شود. تضاد خوب میان رنگ تصویر زمینه و متن برای مثال متن سیاه و زمینه ی سفید خواندن متون را ساده میکند. عدم ایجاد تضاد، خواندن متون را سخت میکند.

 1. فرم های کاربردی

فرم ها یکی از المان های اساسی برای وب سایت های تجاری هستند. این فرم ها باعث ارتباط گرفتن کاربر با وب سایت میشوند. فرم ها عوامل اصلی برای تشویق کاربر به خرید از سایت های تجاری هستند.

برای استفاده ی بهینه از وب سایت، باید فرم ها را در دسترس قرار داده و استفاده از آنها را ساده کنید.

چندین راهنمایی:

 • در تمامی زمینه ها از لیبل های صحیح استفاده کنید
 • قوانین طراحی فرم را به خوبی رعایت کنید
 • تعداد فیلدها را کم نگه دارید
 • راهنمایی و پیشنهاد ارائه دهید
 • زمانی که نیاز بود پیغام ها را روی صفحه نمایش دهید
 • از اعتبار سنجی صحیح استفاده کنید

نتیجه گیری

کاربردی بودن وب سایت یکی از مهم ترین ویژگی های یک وب سایت کاربر پسند است و باعث موفقیت آن میشود. کاربردی بودن کمک میکند تا برای کاربران تجربه ی خوبی ایجاد کنیم و شانس موفقیت را افزایش دهیم. این فاکتور وب سایت را حرفه ای کرده و باعث میشود شما از رقبا پیشی بگیرید. در متن بالا 11 ویژگی که تمامی وب سایت ها باید آن ها را رعایت کنند آمده است. با استفاده از این ویژگی ها و رعایت آن ها درصد موفقیت سایتتان را افزایش دهید.

منبع : https://www.socialmediatoday.com/content/web-design-11-characteristics-user-friendly-website

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *