رتبه الکسا چیست؟ و رتبه آن چقدر دقیق می باشد؟

رتبه الکسا چیست

رتبه بندی الکسا

تنها چیزی که می تواند در دنیای مجازی به آن اعتماد کرد آمار و ارقام است که رتبه ی الکسا یکی از موارد دقیق و قابل اعتماد برای دریافت یک آمار از وب سایت خود در مقایسه با سایر وب سایت های رقیب می باشد. همین امر موجب می شود تا برای رشد کسب و کار و محبوبیت بیشتر صاحبان وب سایت ها به فکر ارتقای رتبه ی الکسای خود باشند. برای این که بدانید رتبه الکسا چیست و چرا حائز اهمیت است و نحوه ی کار آن به چه شکل می باشد با ما همراه باشید. در پاسخ به این که رتبه الکسا چیست باید بگوییم که یکی از سیستم های امتیازدهی رنکینگ  می باشد که به وسیله ی یکی از زیرمجموعه های آمازون به نام الکسا دات کام ارائه و مدیریت می شود. رتبه ی الکسا میزان بازدید از وب سایت های مختلف را حساب کرده و اعلام می کند.

رتبه بندی الکسا مطابق با رفتار افراد در اینترنت میزان ترافیک, تخمین زده می شود. رتبه بندی الکسا هم اکنون تنها مرجع کاربران اینترنتی برای سنجش و مقایسه ی بهتر و یا بدتر بودن رتبه بندی سایت ها به شمار می رود. پس در زمان معرفی یک سایت معتبر نیازی به معرفی و ارائه ی اطلاعاتی مانند میزان آمار کلیک و یا مدت زمان حضور کاربران در سایت و …. نیست و تنها گفتن رتبه ی سایت که چه عددی است برای این موضوع اکتفا می کند.

رتبه الکسا

اهمیت کاهش رتبه الکسا

رتبه الکسا چیست؟ سایت آنالیز کننده ی ترافیک و رتبه بندی میزان بازدید کاربران  وب سایت ها را رتبه ی الکسا می گویند. به دلیل این که رتبه الکسا جزء آن دسته از شاخص هایی است که در اختیار همه بوده و رقبای وب سایت شما به همراه مشتری ها و سرمایه گذاران می توانند به آن دسترسی داشته باشند و از این رتبه جهت سنجیدن وضع کنونی وب سایت شما و کسب و کارتان استفاده نمایند. این افراد با توجه به آمار و ارقام رتبه الکسا می توانند متوجه رونق کسب و کار شما شوند. همین موضوع موجب می شود تا صاحبان کسب و کارها به فکر بهبود معیار و اعداد این رتبه الکسای وب سایت های خود باشند. رتبه الکسا مورد توجه کارشناسان سئو است و تمامی سایت های کل دنیا را با هم مقایسه می کنند, البته در همین راستا ذکر این موضوع از قاعده مستثنی نمی باشد که رتبه بندی کشوری نیز وجود دارد که سایت موردنظر را با توجه به کشور محل سکونت رتبه بندی می کند و زمانی که سایت موردنظر دارای رتبه ی شایان به ذکری نباشد, به این معناست که اطلاعات دریافتی الکسا از وب سایت به اندازه ای کم است که وب سایت نتواسته وارد رتبه بندی الکسا شود.

محاسبه ی رتبه الکسا چیست؟ و چگونه انجام می شود؟ نحوه ی حساب کردن رتبه ی یک وب سایت در  الکسا مطابق با ترکیبی از تخمین بازدید کننده های صفحه و بازدید کننده های مخصوص وب سایت در سه ماه گذشته اندازه گیری می شود. بازدید صفحه در واقع میزان درخواست کاربران جهت بازدید از یک سایت می باشد در صورتی که بازدید کننده ی منحصر به فرد به تعداد کل افرادی که در طول 4 ساعت از یک وب سایت بازدید می کنند گفته می شود. در همین راستا ذکر این موضوع از قاعده مستثنی نمی باشد که در طول یک روز تعداد بیشتر از یک بار بازدید از وب سایت به وسیله ی یک کاربر تنها یک بازدید از صفحه محسوب می شود. تمامی این شاخص ها در فرمول های محاسباتی قرار می گیرند و زمانی که اعداد و ارقام یک وب سایت از ترکیب این دو شاخص به دست آمده بیشتر باشد موجب افزایش رتبه ی آن نیز می شود. بنابراین آمار بازدید چندین ماه گذشته ی هزاران وب سایت در اختیار سایت الکسا وجود دارد. متریک رتبه الکسا چیست: متریک رتبه ی الکسا حاصل نحوه ی مقایسه ی یک وب سایت با سایر سایت ها می باشد به این شکل که هر اندازه که میزان این عدد پایین باشد سایت از محبوبیت بالاتری برخوردار است. به عنوان نمونه رتبه ی یک الکسا دارای بیشترین میزان ترافیک می باشد. بسیاری از افراد در اینترنت افزایش رتبه الکسا را جستجو می کنند اما درست آن کاهش رتبه الکسا است زیرا هرچه رتبه شما کاهش می یابد در واقع رتبه بهتری در نتایج جستجو خواهید داشت. اما در واقع همه به دنبال رتبه بهتر از حال حاضر هستیم.

مفهوم رتبه الکسا چیست ؟

بیایید در ابتدای مقاله به اصلی ترین و مهم ترین موضوع موجود بپردازیم؛ رتبه الکسا چیست ؟

رنکینگ که به آن رتبه بندی الکسا نیز گفته می‌شود، نوعی سیستم امتیازدهی است که توسط سایت alexa.com ارائه شده و یکی از زیرمجموعه های آمازون شناخته می شود و مدیریت آن نیز به عهده این شرکت است. با کمک این برنامه شما میتوانید میزان بازدید از وب سایت های مختلف را محاسبه و اعلام نمائید.

رتبه الکسا چیست
بیایید کمی با تاریخچه الکسا آشنا شویم

در سال 1996 بروس گیلیات و بروستر کیل تصمیم به راه‌اندازی الکسا گرفتند، جایی که اصلی‌ترین هدف آنان پیشنهاد و معرفی وب‌سایت‌های مختلف به کاربران بود. این مسئله را باید در نظر داشته باشید که موتور جستجوگر گوگل در سال 1998 بنیانگذاری شد و آن سال ها تنها چند موتور جستجوی بسیار ضعیف وظیفه پیدا کردن صفحات موجود را برعهده داشتند. در ابتدای کار الکسا نیز، شما میتوانستید رتبه الکسا را همچون یک نوار کاربردی بر روی مرورگر خود نصب کنید، هرچند که در آن سال‌ها تولبار الکسا جزء یکی از ابزارهای حرفه‌ای به حساب می‌آمد.

رتبه الکسا چیست و چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

وقتی این پرسش مطرح می‌شود که رتبه الکسا چیست ؟ باید بگوییم این شرکت نیز همچون شرکت‌های دیگر نه تنها خدمات رایگان بلکه خدماتی غیررایگان نیز به مشتریان خود ارائه می‌دهد. حال که صحبت از خدمات غیررایگان رتبه بندی الکسا شد بیایید کمی با این خدمات آشنا شوید؛ خدماتی از قبیل تحلیل بازار، تحلیل وبسایت، تحلیل سئو، تحقیق کلمات کلیدی و رتبه‌بندی که هر کدام میتواند در پیشرفت کسب‌وکار شما تاثیر بسزایی داشته باشد.

در کنار این موارد؛ سرویس های رایگان و محدودی نیز مشاهده می‌شود که از جمله آنان میتوان به آمار تخمینی وبسایت و فهرست رتبه بندی وبسایت براساس کشور یا دسته‌بندی اشاره کرد.

حال دیگر افزونه‎‌های مختلف بر روی مرورگر کروم و فایرفاکس جای نوارابزار قدیمی الکسا را گرفته‌اند و تنها با یک کلیک به شما این امکان را می‌دهند تا رتبه جهانی و کشوری، تعداد بک لینک، سایت های مشابه، سرعت سایت و چند مورد دیگر را مشاهده کنید.

هر چند که در میان تمامی این خدمات، اصلی ترین موضوع؛ به رتبه بندی وبسایت‌ها برمیگردد. درواقع از زمانی که الکسا فعالیت خود را آغاز کرده تاکنون مهم‌ترین دغدغه‌اش افزایش رتبه‌بندی وبسایت ها بوده و تلاش کرده تا به وبمسترها و صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی بگوید که این مسئله جزء شاخص‌های مهم پیشرفت و رسیدن به سود بیشتر به حساب می‌آید. هر چند که با این وجود بسیاری از افراد هنوز هم می گویند؛ این رتبه بندی درست نیست.

رنک الکسا

واقعا میشه به رتبه بندی الکسا اعتماد کرد؟

رتبه الکسا چیست : اگر بخواهیم به طور کلی به این مسئله نگاه کنیم باید بگوییم که طبق آمار و تجربیاتی که وجود دارد؛ هر نمونه‌گیری در گذر زمان ضعف‌ها و مشکلاتی را از خود بروز داده است اما با این حال میتواند تا حدود زیادی نزدیک به واقعیت باشد. رتبه الکسا تاکنون هیچ ادعایی مبنی بر کاملا صحیح و دقیق بودن آمار خود نداشته و در تمامی توضیحات عنوان می‌کند؛ این رتبه کاملا تخمینی‌ست و از پرطرفدارترین وب‌سایت‌ها بدست می‌آید. همچنین همواره اذعان دارد؛ آن دسته از وبسایت هایی که بازدیدکننده کمتری دارند تخمین دقیقی در رابطه با آنان وجود ندارد و نوسان آنها بسیار زیاد است.

از این جملات میتوان دریافت؛ رتبه‌بندی آن دسته از وبسایت‌هایی که در طول یک ماه کمتر از هزار کاربر دارند برای الکسا بسیار سخت است و همچنین صحبت کمتری در رابطه با آمار آنان وجود دارد. هرچه وبسایتی به رتبه یک نزدیک‌تر است یعنی داده‌های آن دقت و صحت بیشتری دارد.

آگاهی از رتبه بندی الکسا مهم است؟

رتبه الکسا چیست و چرا برای ما مفید است ؟ اگر میخواهیم کسب‌وکارمان را گسترش دهیم و به پیشرفتی قابل توجه دست پیدا کنیم؛ رتبه الکسا میتواند تخمین خوبی باشد، هرچند که از نظر بسیاری از افراد بی‌اهمیت است. به عبارتی آنها بر این عقیده‌اند که برتری وب سایت‌ها نسبت به یکدیگر را نمیتوان تنها با استفاده از دو شاخص محاسبه کرد و با یک عدد به نمایش گذاشت.

اگر قرار بر این است که چند وبسایت را با یکدیگر مقایسه کنید، باید با وبسایت‌‌هایی با محصولات و خدمات مشابه را پیدا کنید و سپس قیاس را آغاز نمائید. حتی در این قیاس نیز معیارهایی وجود دارد که کار را برای افراد سخت می‌کند. شاید وبسایتی بازدیدکننده کمی داشته باشد اما درآمد و کارآیی‌اش فراتر از وبسایتی با چندین برابر بازدیدکننده باشد.

اما با این وجود بسیاری از افراد وقتی به فکر استفاده از خدمات یک وبسایت می‌افتند در ابتدا به رتبه الکسا آن نگاه می‌کنند. اینجاست که درمی‌یابیم بی اهمیت بودن به رتبه الکسا میتواند بسیاری از مشتریان را از کسب‌وکار ما دور کند. برای خرید اکانت الکسا نیز اگر سوالی دارید می توانید با کارشناسان شرکت دیجیتال مارکتینگ آریا تماس بگیرید.

نکته کلیدی در رابطه با رنک الکسا : بسیاری از افراد برایشان این سوال پیش آمده است که این رنک بر چه اساس محاسبه می شود. این رتبه بر اساس تعداد بازدید یونیک وبسایت (هر آی پی و کاربر) و تخمین تعداد بازدید افراد محاسبه می شود. بر این اساس باید بدانید در تعداد بازدید یونیک اگر یک کاربر در طول یک روز چندین بار وارد یک وبسایت شود فقط یک بار آن محاسبه می گردد. در این محاسبه و رتبه بندی توسط ابزار الکسا این دو فاکتور یعنی تعداد بازدید یونیک وبسایت و تعداد کلی بازدید (ممکن است یک کاربر چند بار به وبسایت سر بزند و آن را مشاهده کند) تأثیر گذار است.

افزایش رتبه الکسا

نحوه ی کار رتبه بندی الکسا به چه صورت است؟

تا به این جا در مورد رتبه الکسا چیست و دلیل افزایش آن آشنا شدیم و به پاسخ سوال رتبه الکسا چیست رسیدیم اکنون در ادامه به نحوه ی کار آن می پردازیم:

رتبه الکسا دارای یک نوار ابزار می باشد که بر روی مرورگرها نصب شده است و تمامی اطلاعات وب سایت هایی که به وسیله ی کاربران مشاهده شده اند را به سرور اصلی الکسا می فرستد. براساس همین اطلاعات ارسالی, تمامی وب سایت ها در الکسا رتبه بندی می شوند. روش دیگر کار با رتبه الکسا به این صورت است که برای اجازه دادن به  این آنالیزورها جهت استفاده از اطلاعات وب سایت خود باید اقدام به ثبت نام در آن نمود. بعضی از روش های دیگری نیز در این راستا وجود دارد که به دلیل برخی سیاست های الکسا به شکل سری و محرمانه صورت می پذیرند.

دو فاکتور اصلی رتبه الکسا چیست و چرا از آن ها برای رتبه بندی استفاده می شود؟ تعداد بازدید از صفحات مختلف وب سایت ها و تعداد بازدید کننده هایی که در مدت زمان سه ماه اخیر به سایت مراجعه کرده اند دو فاکتور اصلی رتبه ی الکسا می باشد.

 منظور از تعداد بازدید از صفحات مختلف وب سایت رتبه الکسا چیست: منظور از تعداد بازدید از صفحه به تعداد دفعه هایی گفته می شود که افراد به یک سایت مشخص مراجعه می کنند.

منظور از تعداد بازدیدکننده هایی که در طول سه ماه اخیر به سایت مراجعه می کنند در رتبه الکسا چیست: منظور از تعداد بازدید کننده ها در رتبه بندی الکسا به وسیله ی ترافیک ارسالی از برخی کاربران مشخص است که افزونه ی الکسا را در مرورگر خود نصب نموده اند. این افزونه موجب ارسال تمامی اطلاعات کاربران مانند آدرس وب سایت و آدرس آی پی کاربران به سرورهای الکسا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.